En Sık Yapılan 10 SEO Hatası


Herhangi bir internet sitesine sahip olan kişiler kendi SEO çalışmalarını yapmaya çalışarak, kendi çabalarıyla sitelerini bir yerlere getirmeye çalışıyor. Peki, kendi çabalarıyla yapmaya çalıştıkları çalışmaların ne kadarı doğru? Birçok site sahibi yapmış oldukları çalışmaların doğru olduğunu düşünmekte. Hatta sitesinin SEO’su açısından birçok backlink hizmeti satın aldıklarını belirtiyor. Fakat yapmış oldukları tüm çalışmalara rağmen siteleri beklenilen trafiği çekmiyor ve bu durumdan yakınıyor. Bunun temel nedeni ise yapılmış olan SEO hataları.

Bu gibi durumlarda yapmış olduğunuz çalışmaları savunmaktansa nerede hata yapmış olabileceğinizi araştırmaya başlamanız daha yararlı olabilir. Sitelerinize beklediğiniz organik trafiğin gelmiyor oluşunun sebeplerinin neler olabileceğini düşünmelisiniz. Bu duruma birçok olay sebebiyet vermiş olabilir. Anahtar kelimeler açısından yaşanan yoksunluk, değersiz ve kalitesiz almış olduğunuz backlinkler vs. Bu tarz durumlarda dışarıya müdahaledense ilk olarak on-page olarak isimlendirilen Site içi SEO çalışmalarına özen gösterilerek hataların giderilmesi gerekmektedir.

Site içi SEO çalışmalarınızı göz ardı etmeniz halinde dışarıya yönelik ne kadar iyi bir SEO çalışması yapıyor olsanız dahi olumlu bir sonuca ulaşamayacaksınız. Kısacası bu durumu temeli çürük bir inşaata benzetebiliriz.

Yeni bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız veya halihazırda sitenizin neden yeterince trafik çekmediğini düşünüyorsanız bu yazımızda yer alan maddeleri dikkatlice incelemenizi öneririz.
İçerik Yetersizliği

Sayfa İçerik Yetersizliği ( Kelime Bakımından )

Sitenize girişini sağladığınız yazılarda belli bir oran dahilinde kelimelerin yoğunluğunu yakalamaya çalışın. Kısa yazılardansa daha uzun yazılar hazırlamaya çalışın. Elbette işi abartıp spama yol açmayacak şekilde. Google ve diğer arama motorları her geçen gün aldıkları güncellemeler ile yapay zekâları oldukça ilerlemiş durumda. Fakat henüz sitenizde yer alan içerikleri tam olarak anlayacak seviyeye ulaştıklarını söyleyemeyiz.
Bu yüzden sitenizde yer alan içeriklerin arama motorlarına destek olması gerekiyor. İçeriğinizin konusunu aşırıya kaçmamak şartıyla sık sık hatırlatmakta fayda var.

İçerik Nasıl Yazılmalı ve Ne Kadar Uzun Olmalı?

Sıralamaya girmeyi hedeflediğiniz sayfalarınız için aşırıya kaçmadan LSI anahtar kelimelerinizi girmeyi deneyin. Her sayfa için 1800 kelimeye ulaşmayı hedefleyin. Özellikle tavsiye edilen en az veya en fazla bir değer bulunmamaktadır. Arama motorlarının sayfalarınızı sıralamaya alması için sayfanızın herhangi bir yerinde anahtar kelimenize yer vermeniz gerektiğini unutmayın.

Bozuk Linkler ve Bağlantılar

Arama motorları sitenize giriş yaptığında yönlendirdiğiniz bağlantılar aracılığıyla sitenizde gezinerek içeriklerinizi kaydeder. Sitenizde herhangi bir kırık bağlantı bulmaları halinde bu arama motorları tarafından zayıf kullanılabilirlik olarak görünecektir. Sitenizde bozuk bir bağlantının yer alması kullanıcılar açısından olumsuz bir deneyimdir.
Aradıkları bir içeriği bulamadıklarında 404 Hata sayfası görmeleri onlar için hiç hoş bir sonuç olmayacaktır. Aynı şekilde arama motorları içinde bu durum geçerli.
404 Hatası

Bozuk Bağlantıları Nasıl Tespit Edebilirim?

Bu bağlantıların tespiti için GoogleSearch Console veya Screamingfrog gibi alternatif siteleri kullanabilirsiniz. Bu sitelerin sizinle paylaşacağı listeleri inceleyerek hatalı bağlantıları düzeltebilirsiniz.

H1 Başlığı Yalnızca 1 Tane Olmalı

Sitenizde yer alan sayfaların kendilerince sahip olmaları gereken bir bilgi hiyerarşisi bulunmaktadır. H1 ve diğer başlık etiketlerinin oluşturulmuş olmasının temel nedeni budur. Arama motorlarının sayfalarınızı anlaması açısından bu etiketler oldukça önemlidir. H1 etiketi içeriğin temel amacını açıklamalıdır, diğer başlıklarınız ise bunu desteklemelidir.

H1 Etiketi Nasıl Olmalı?

Sayfa başlangıcına H1 etiketiyle başlamayı alışkanlık edinin. İçeriğinizin geneli H2, H3 ve H4 etiketleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Fazla optimize etmeye çalışmayın. Arama motorları için yazmak yerine insanlar için yazmayı deneyin.

Meta Description (Meta Açıklaması) Bulunmayan Sayfalar

Google ve diğer arama motorları sıralamaları oluştururken meta açıklamalarınızı kullanmaları gerekmez fakat SEO konusunda bu açıklamalar halen değerlidir. Meta açıklamaları SERP’lerde gezinen kullanıcılar için bir bakıma içeriğinizin reklamını yapan açıklamadır. Açıklamalarınız ne kadar ilgi çekici görünürse, kullanıcılar sitenizi o kadar fazla ziyaret edecektir.
Meta açıklamaları daha fazla tıklanma oranı yakalamanızı sağlayacağı için etkileşimi arttıracaktır. Google’ın ise sıralama faktörü açısından geri dönüşler oldukça önemlidir ve bu durum sıralamada yükselmenizi sağlayacaktır.

Meta Açıklaması Nasıl Girilmeli?

İlk olarak her sayfanız için meta açıklamaları yazarak işleme başlayabilirsiniz. İnsanların ilgisini çekmeyi başaracak, eylem çağrılarına yer verin. Örnek vermek gerekirse bir hizmetle ilgili sayfaysa “Ücretsiz Deneme!” gibi bir yazıya yer verin. Meta açıklamalarınız içerisinde yer alan kalın punto ile yer vereceğiniz anahtar kelimelerinizin tıklanma oranlarını olumlu etkilediğini unutmayın.
Alt Etiketi

Alt Etiketi Yer Almayan Görseller

Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından görsellerinizin anlaşılabilmesi için alt etiketleri oldukça önemlidir. Alt etiketi kullanımı SEO açısından oldukça faydalıdır. Google, Bing ve Yandex görüntülü arama servisleri üzerinden trafik almanızı sağlar. Bunun yanı sıra iki farklı açıdanda oldukça kullanışlıdır;
  • Alternatif olarak adlandırılan Alt etiketleri, görme bozukluğu bulunan insanlar için sayfanızda yer alan görsellerin tanımlanması için kullanılmaktadır.
  • Görüntü dış bir bağlantıdan geliyorsa ve bağlantı bozulmuş ise boş bir kutu yerine alt metin ortaya çıkacak ve ziyaretçiye görünecektir.

Alt Etiketi Nasıl Eklenmeli?

Sitenizde yer verdiğiniz görsellere açıklayıcı alternatif metinler yani alt etiketi eklemeye başlayın. Bu girişler sırasında anahtar kelime yığınları oluşturmamaya özen gösterin. Görüntülerle alakasız etiketlemeler kullanmayın.

Kopya İçerik Problemi Bulunan Sayfalar

Kopya (çift) içerik olarak isimlendirilen durum fark etmesi oldukça güç ve sitenizin sıralamalarda olumsuz etkilenmesine neden olan büyük bir problemdir. Birçok kullanıcı tarafından algılanamayan ve fark edilmeyen nokta ise; sitelerinizde tekrar eden içeriklerin yer alması için içeriklerinizi kopyalamanızın gerekmediğidir. Bu problem çoğunlukla E-ticaret sitelerinde karşılaşılmaktadır. Örnek vermek gerekirse üretici tarafından iletilen standart ürün açıklamasını sitenizde yayınlamak, bu içerikler kopya içerik olarak algılanabilmekte. Üreticiler bu açıklamaları farklı satıcılara da paylaşıyor ve içerik birçok sitede yer alıyor.

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Siteniz içerisinde eklemiş olduğunuz yeni içeriklerin benzersiz olmalarına dikkat edin. Kopya içerik oluşturan sayfaların, arşivlerin ve etiketlerin robots.txt dosyası sayesinde indekslenmelerine engel olun.
İndekslenmesini istediğiniz sayfalar için canonical etiketine yer verin.

HTTPS Kullanılmaması

2014 yılı itibariyle HTTPS’in sıralamalara etki eden bir faktör olduğu Google tarafından açıklandı. HTTPS protokolünün sıralamaları etkileyip etkilemediği konusunda birçok düşünce yer alıyor olsa da her şeye rağmen bu protokol kullanılmalıdır. Özellikle siteniz üzerinde herhangi bir satış işlemi gerçekleştiriliyor ise sitenizin daha güvenilir kılınması için HTTPS kullanılmalıdır.
Bu yönlendirme işlemi kopya içerik durumunun oluşmasına neden olan bir durumdur. Büyük bir internet sitesi http’den https’e geçiş yaptığı sırada doğru yönlendirmeler kullanmaz ise aynı içerik 2 farklı bağlantı üzerinden erişilecek ve kopya içeriğe yol açacaktır.

HTTPS Nasıl Alınır?

Google ve Mozilla gibi büyük şirketler Lets Encrypt projesine destek olmaktadır. Bu proje kapsamında SSL sertifikasını hızlı ve ücretsiz bir şekilde kurabilirsiniz.

Çok Uzun Başlık Kullanımı

Sık sık karşılaşmanın mümkün oldu klasikleşmiş bir SEO hatasıdır. İnsanlar genellikle başlıklarında birçok anahtar kelimeye yer vermeye çalışarak daha uzun başlıklar kullanmaktadır. Daha uzun başlık daha fazla anahtar kelime ekleme şansı olarak algılanmaktadır. 2016’ya kadar bu durum aktif olarak işe yarıyor olsa da bu tarihten itibaren rafa kaldırılmış ve yaradan çok zarar vermeye başlayan bir yöntem olmuştur.
Daha fazla tıklanma alabilmek için meta açıklamalarınız kadar başlıklarınızın seçimi de oldukça etkilidir. Temel anahtar kelimelerinizi başlıklarınıza eklemeye çalışın fakat bu işlemi arama motorundan ziyade ziyaretçileriniz için yapmaya çalışın. Başlıklarınız anlamsız ve saçma bir cümleden oluşmasın.

Title (Başlık) Nasıl Girilmeli

Her sayfanız için başlık sınırını 512 Piksek olarak belirlemeye çalışın. Google’da başlıklarınızın uygun bir şekilde görüntülenebildiğinden emin olmalısınız. Bunun için SERP Preview Tool kullanabilirsiniz.

Dışarıdan Çekilen Sorunlu Görseller

Arama motorlarının var olmasının temel amacı kullanıcılara en iyi sorgu sonucunu ulaştırabilmektedir. Eğer internet sitenizde resimlerin bulunması gereken bölümlerde boş kutular yer alıyorsa, kullanıcıların deneyimi açısından oldukça kötü bir durum oluştuğu anlamına gelir. Bunun yanı sıra boş yere dışarıdan gelen bağlantılar kötü bir deneyim sunacaktır. Harici olarak kullanmış olduğunuz bağlantılardan gelen görsellerle sorun yaşarsanız ve onlara erişiminizi kaybederseniz bu sizin için olumsuz bir sonuç doğuracaktır.

Bu Sorun Nasıl Düzeltilir

Dışarıdan alacağınız bağlantılar yerine bir CDN sunucusu kullanmayı veya görselleri direk kendi sunucunuza yüklemeyi deneyin.
Sonuç / Özet

Sonuç

Site içi SEO çalışmaları kesinlikle atlamaya gelmeyecek kadar değerli ve önemli bir işlemdir. Burada yapmış olduğunuz herhangi bir olumlu geliştirme size oldukça faydalı geri dönüşler sağlayacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz kriterlerden hepsi bireysel olarak sitelerinizin doğrudan sıralamalarda ön plana çıkmasını sağlamayabilir. Fakat zaman içerisinde sıralamalarda farklılıklar yaşamanıza ve ilerlemenize yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse http kullanırken https’e geçiş yaptığınız internet sitenizin bir anda sıralamada ilerlemesini beklemek yanlış olur. SEO oldukça geniş ve rekabet dolu bir ortamdır. On-page SEO ise bunda yalnızca bir adımdır.

YORUMLAR

BLOGGER
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: En Sık Yapılan 10 SEO Hatası
En Sık Yapılan 10 SEO Hatası
https://2.bp.blogspot.com/-U5JYvY8zrDg/Wsphk2UcIdI/AAAAAAAABlM/-0LTHLCTgHUJc7RPbwsiqCcumppshPg-wCLcBGAs/s1600/en-sik-yapilan-10-seo-hatasi.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-U5JYvY8zrDg/Wsphk2UcIdI/AAAAAAAABlM/-0LTHLCTgHUJc7RPbwsiqCcumppshPg-wCLcBGAs/s72-c/en-sik-yapilan-10-seo-hatasi.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/04/en-sik-yapilan-10-seo-hatasi.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/04/en-sik-yapilan-10-seo-hatasi.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy