301 Yönlendirmesi (Redirection) Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme
301 Yönlendirmesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara bu başlık altında yanıt verecek ve nasıl yapılacağı konusunda sizlere yol göstereceğiz.
301 Yönlendirmesi Nedir?

301 Yönlendirmesi (Redirection) Nedir?

301 Yönlendirmesi veya Redirection olarak geçen sistem bir URL adresinin kalıcı olmak koşuluyla farklı bir adrese bağlanmasıdır. 301 sayılı yönlendirme kodu http’yi refer gösterir ve arama motorlarına bu sayfanın kalıcı olarak farklı bir URL adresine taşındığını gösterir.

Yönlendirme yapılması gerektiği durumlarda çoğunlukla 301 Yönlendirmesini tercih etmek en ideal yöntem olacaktır. SEO ve kullanıcıların deneyimleri açısından en verimli ve sorunsuz yönlendirme yöntemidir.

Bu yazımızın ayrıntılarında sizlerle 301 Yönlendirmesini neden yapmanız gerektiği ve nasıl yapacağınız konusunda bilgilendireceğiz.

301 Yönlendirmesi (Redirection) Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

301 Yönlendirmesi Uygulayabileceğiniz Örnek Durum #1

Site adresinizi (Alan Adı, Domain) değiştirdiğiniz durumlarda tüm sitenizi yeni adrese aktarabilmek için bu yönlendirmeye ihtiyacınız var. Bu oldukça önemli bir geçiş evresi olacağı için bu işlemi yapmazsanız yeni sitenizin eski başarıya ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden site taşıma işlemlerinizde yönlendirme yapmayı kesinlikle unutmayın.

301 Yönlendirmesi Uygulayabileceğiniz Örnek Durum #2

Sitenize belirli bir döneme hitap eden örneğin 2017 Kurban bayramıyla ilgili güzel sözlerin yer aldığı bir içerik girişi sağladınız. Yani yazının hedef aldığı kitle yalnızca 2017 Yılında Kurban Bayramı’yla ilgili içerik arayan kesim olacak. Bu dönemin geçmesinin ardından ne yapacaksınız?
301 Yönlendirmesi Ne Zaman kullanılır?
Paylaştığınız içeriğin zamanla değer kaybederek, tozlu raflara kaldırılmasını artık ziyaretçi çekmemesini beklemeyi düşünmüyorsunuz değil mi? Bu durumda konuyu genele dönüştürerek Kurban Bayramı Mesajları gibi yeni bir yazıya çevirebilirsiniz. Aynı içeriği yeni başlık altında ufak düzenlemelerle yayına alabilirsiniz. Bu yeni yazınızı 301 Yönlendirmesi kullanarak eski yazınızdan yönlendirme yaptırabilirsiniz. Bu size SEO ve kullanıcı deneyimi açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca sitenizin trafiği açısından da etkili olacaktır.

301 Yönlendirmesi Uygulayabileceğiniz Örnek Durum #3

Sitelerinizde yer alan sayfaları her zaman SEO ve trafik kazanmak adına 301 yönlendirmesi yapmayız. Sitelerinizin mevcut SEO değerlerini koruyabilmek adına da zaman zaman 301 Yönlendirmesi uygulayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, sitelerinizde bir dönem bir eklenti veya farklı bir sayfa / özellik kullandınız. Bu eklenti veya özelliği kullanmaktan vazgeçtiğiniz takdirde o sayfalar otomatik olarak silinecektir. Fakat bir sayfayı kaldırmak her zaman yapmanız gereken son işlemdir ve en büyük hatalardan birisidir. Bunun sebebi ise silinen sayfaların Google veya diğer arama motorlarının botları tarafından 404 Hatası almasına yol açacaktır. Bu durum SEO açısından sizlere büyük zararlar verebilmektedir.

Bu durumda, silinen bir sayfayı mevcut SEO’nuzu koruyabilmek adına farklı bir sayfaya yönlendirmek en doğru karar olacaktır. En azından ana sayfanıza yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

301 Yönlendirmesi Uygulayabileceğiniz Örnek Durum #4

Bir diğer uygulayabileceğiniz durum ise içeriğinizin sayfa adresini değiştirdiğiniz durumlar. Bu durumlarda sayfanızın eski adresi arama motorları ve tüm ziyaretçiler tarafından 404 Hata sayfasına yönlendirilecektir. Fakat siz 301 yönlendirmesi ile bu eski bağlantıyı yeni adresine yönlendirirseniz, herhangi bir kayıp ve zarara uğramadan bu sorunu atlatmış olacaksınız.

301 Yönlendirmesi (Redirection) Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi yapabilmeniz için uygulayabileceğiniz birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. PHP bir yazılım kullanan siteleriniz için yönlendirme yapabilmek için kullanabileceğiniz basit bir 301 yönlendirme kodu bulunurken, Apache kurulu bir sunucu üzerinde 301 Yönlendirmesi yapmak içinse hiçbir yazılım bilginiz olmasa dahi .htaccess dosyasını kullanarak yapabilirsiniz.
301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
Windows kurulu bir sunucuda 301 Yönlendirmesini ASP sayfalarınız üzerinden efektif bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bazı durumlarda webconfig dosyasında düzenleme yaparak da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olabilmekte. Hosting hizmetlerinde kullandığınız yönetim panellerinin (cPanel / Plesk gibi) yardımıyla da bu işlemi gerçekleştirmek oldukça basit bir hale gelebilmekte. Bu yöntemlerin dışında WordPress veya alternatif CMS sistemlerini kullanmanız halinde bunlar için geliştirilmiş çeşitli eklentiler yardımıyla da yönlendirme yapmanız mümkün.

Sizin için en uygun ve basit yöntemi tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

.htaccess dosyanıza ulaşabilmek için FTP sunucunuza bağlanmalısınız. Sonrasında bu dosyayı düzenleyebilmek için bir metin editörüne ihtiyacınız var. Örneğin Notepad++ bunun için en ideal ve basit editör olabilir. Daha sonrasında bu dosyayı ihtiyacınız ve yönlendirme yapmak istediğiniz yöntem doğrultusunda düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Yönlendirme kodlarınızı dosyaya ekleyerek kaydedebilirsiniz.

NOT: Bu dosyanın yalnızca Apache kullanan sunucularda yer alacağını unutmayın. Eğer Apache kullandığı halde görüntüleyemiyorsanız FTP yazılımınızın ayarlarından Gizli Dosya ve Klasörleri göster ayarını açmalısınız.

.htaccess dosyası üzerinde yapacağınız yönlendirme ve düzenlemelerde dikkatli davranmalısınız. Hatalı bir kod girişi sağlamanız halinde birçok hata ve sorunla karşılaşmanız mümkün. Dosyanızın yedeğini almadan işlem yapmayın.

Site içerisinde bir sayfayı farklı bir sayfaya yönlendirmek için:

Redirect 301 /eskisayfa.html /yenisayfa.html

Sitenizde yer alan bir adresi farklı bir adrese yönlendirmek için:

Redirect 301 /eskisayfa.html https://yeniadresiniz.com/yenisayfa.html

Eski alan adınızı yeni alan adınızla değiştirmek, yönlendirmek veya taşımak için:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eskisite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://yenisite.com/$1 [L,R=301,NC]

www ile 301 Yönlendirmesi yapabilmek için:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^orneksite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.orneksite.com/$1 [L,R=301,NC]

www Kullanılmadan 301 Yönlendirmesi yapabilmek için:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.orneksite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://orneksite.com/$1 [L,R=301,NC]

PHP için 301 Yönlendirmesi Kodu

PHP ile 301 Yönlendirmesi uygulayabilmeniz için temel düzeyde bir PHP bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu seviyeyi karşıladığınızı düşünüyorsanız aşağıda yer alan PHP kod betiği yardımıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

<?php
// Permanent 301 redirection
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://yeniadres.com/");
exit();
?>

ASP.NET ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

ASP.net kullananlar için 301 yönlendirmesi yapmak için 2 farklı kod bulunuyor bu kullandığınız sürümle alakalı. Standart ASP.net kullanıcıları için 301 Yönlendirme Kodu:

Response.Status = "301 Moved Permanently";
Response.StatusCode = 301;
Response.StatusDescription = "Moved Permanently";
Response.AddHeader("Location", "URL-YAZINIZ");
Response.End();

Eğer ASP.NET 4.0 kullanıcısıysanız yukarıda belirttiğimiz kod yerine aşağıda paylaştığımız yeni kullanım metodunu uygulayabilirsiniz.

Response.RedirectPermanent("ADRES-YAZIN");

WordPress ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Eğer bir WordPress kullanıcısıysanız eklentiler yardımıyla rahatlıkla yönlendirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. WordPress için geliştirilmiş olan Redirection eklentisi yardımıyla bu işleminizi sağlayabilirsiniz. Bu eklenti yardımıyla .htaccess dosyasına ihtiyacınız olmadan direk olarak WordPress içerisinde işlem yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca bir diğer özelliği ise 404 hatalarının yer aldığı sayfaları sizlere rapor olarak sunarak yardımcı olur.
WordPress Redirection Eklentisi İNDİRMEK İÇİN TIKLA
Eklentinin kurulumunu yaptıktan sonra WordPress panelinizin sol menüsünde “Araçlar -> Redirection” sekmesini takip ederek eklenti sayfasına ulaşabilirsiniz
Araçlar > Redirection
Burada yer alan kutucuklardan “Source URL” bölümüne değiştirmek, yönlendirme uygulamak istediğiniz URL adresinizi, sayfanızın adresini giriyorsunuz. Diğer bir alan olan “Target URL” kutusuna ise bu adresi yönlendirmek istediğiniz hedef adresi, yeni adresinizi giriyorsunuz. Daha sonrasında “Add Redirection” butonuna basarak yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.
WordPress 301 Yönlendirmesi Yapma
Daha sonrasında eklentinin size sunmuş olduğu bir diğer özellik olan 404 Hatası aldığınız sayfaları inceleyerek, bunlar için yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bunun için üstte yer alan “404s” sekmesine geçiş yapabilirsiniz. 404 Hatası alıp yönlendirilme sağlanan sayfalar için 301 Yönlendirmesi uygulayarak SEO açısından kayıplarınızı hemen gidermelisiniz.
WordPress 404 Hatalarını Tespit Etme

Yönlendirme işleminizin ardından "Google Adres Değişikliği" aracını kullanma:

Eski-domain ve Yeni-Domain alanlarını gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra yayınlarsanız en güvenli ve stabil çalışan 301 Yönlendirmesini uygulamış olursunuz. Yeni bir alan adına geçiş işleminin ardından “Google Adres Değişikliği” aracını kullanmanızı öneririz. Bunun için aşağıda görsel anlatımı takip edebilirsiniz.

Eski alan adınızın yönetim paneline girin. (Mülkü Yönet seçeneği veya direk alan adının üzerine tıklayarak)
Google Adres Değişikliği Adım 1
Sağ üstte yer alan “Ayarlar” olarak tabir edebileceğimiz ikona tıklayın.
Google Adres Değişikliği Adım 2
 Hemen altında açılacak seçenekler arasından “Adres Değişikliği” yazısına tıklayarak gerekli yönlendirmeyi yapabileceğiniz sayfaya ulaşın.
Google Adres Değişikliği Adım 3
Bu sayfada yer alan talimatlar ve bilgilendirmeler doğrultusunda işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer daha önce yeni alan adınızın kaydını yapmadıysanız öncelikle sizi bunu yapmanız için yönlendirecektir.
Google Adres Değişikliği Adım 4

YORUMLAR

BLOGGER
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: 301 Yönlendirmesi (Redirection) Nasıl Yapılır?
301 Yönlendirmesi (Redirection) Nasıl Yapılır?
https://4.bp.blogspot.com/-sMn__3W049o/WsIVBlFWrrI/AAAAAAAABc0/gTGlrdoptmkcAKmD_QTQqN445RCje6eMACEwYBhgL/s1600/301-yonlendirmesi-1.png
https://4.bp.blogspot.com/-sMn__3W049o/WsIVBlFWrrI/AAAAAAAABc0/gTGlrdoptmkcAKmD_QTQqN445RCje6eMACEwYBhgL/s72-c/301-yonlendirmesi-1.png
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/04/301-yonlendirmesi-redirection-nasil-yapilir.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/04/301-yonlendirmesi-redirection-nasil-yapilir.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy