SEO Kaybı Yaşamadan Blogger'dan WordPress'e Nasıl Geçilir?

Blogger olabilmek için ücretsiz olarak sunulan en başarılı hizmetlerden birisi olan Blogger, tamamen ücretsiz olmasından dolayı oldukça fazla tercih ediliyor. Fakat bu alanda ilerlemeyi hedefleyen ve biraz tecrübe kazanan bloggerlar, işi büyütmek ve daha özgür bir platforma sahip olabilmek için WordPress’e geçiş yapmayı düşünüyor.

İlk aşama olarak Blogger’ı tercih etmelerinin aslında bir hata olabileceğini fark ediyor ve artık özgürce kendi işlemlerini yapabilmek istiyorlar. Kısıtlamalar olmadan, sitelerini istedikleri şekilde düzenleyerek içeriklerini girmeye devam ediyorlar. Bu süreçte içeriklerini kaybetmek istemeyen blogger arkadaşlarımız için hazırladığımız bu yazımızda, Blogger tabanlı bir internet sitesini WordPress alt yapısına nasıl aktarılacağını anlatacağız.

Peki, Google arama motorunda hiçbir kayba uğramadan, SEO açısından hiçbir kayıp yaşamadan Blooger’dan WordPress’e nasıl geçebiliriz? Bu işlemleri yapabilmeniz için öncelikle bir hosting ve domain hizmeti satın almalısınız.

Elbette kurumsallaşma olarak görülebilecek bu adımı atmanın bir maliyeti olacaktır. Basit bir web bloğu için yıllık ortalama 100 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Dünya genelinde 7 Milyonu aşkın internet sitesi sahibi gibi sizde bu hizmetin bedelini ödemek zorundasınız.

1. Domain ve Hosting Satın Alma ve WordPress Kurulumu

Evet, işinizi büyütmeye karar verdiğinize göre gerekli işlemleri sağlayabilmek için bir hosting hizmeti ve alan adına ihtiyacınız var. Bunun için daha önce paylaştığımız;

Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır? Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılır? – Başlıklı yazımıza göz atarak, size yol göstermesi açısından örnek alabilirsiniz.

Alan Adı ve Barındırma hizmetlerinizi satın almanızın ardından, geçiş işlemini sağlayabilmeniz için WordPress yazılımının kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu yazılımı nasıl kuracağınızı sizlere daha önce;

WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur? – Başlıklı yazımızda anlatmıştık. Bu iki yazımıza göz atarak gerekli alt yapıyı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Her şeye rağmen takıldığınız bölümler olursa, yorum bölümünden bize iletmeyi unutmayın. Elimizden geldiği kadar bilgi aktarmak isteriz.

2. Blogger Sitesinin WordPress’e Aktarılması

Taşıma işlemini gerçekleştirebilmek için ilk önce yeni kurulumunu yapmış olduğunuz WordPress sitenize giriş yapmalısınız. Daha sonrasında aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz;

1- WordPress yönetici panelinizde sol menüde yer alan “Eklentiler” başlığının üzerine gelerek yanında açılan menüden “Yeni Ekle” butonuna basın.
2- Sağ üstte yer alan arama çubuğuna “Blogger Importer Extended” yazınız. Otomatik olarak arama gerçekleşecektir. Arama sonucunda muhtemelen ilk sırada yer alacak aynı ismi taşıyan eklenti kutusunun sağ üstünde yer alan “Hemen Yükle” butonuna basın.
3-Hemen Yükle” butonuna basmanız halinde otomatik olarak kurulan uygulamada, buton değişecek ve yerine “Etkinleştir” yazısı gelecektir. Etkinleştirmek için bu butona basınız.
4- Eklentiyi etkinleştirmeniz ardından WordPress otomatik olarak sizi yüklü eklentilerin yer aldığı sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada etkinleştirilen eklentinin altında yer alan “Start” yazısına tıklayınız.
5- Start butonuna tıkladığınız eklenti sizi onay sayfasına yönlendirecektir. “Ok, let’s go!” yazılı mavi butona tıklayınız.
6- Blogger hesabınızla bağlantı kurabilmeniz için sizi Google bağlantı sayfasına yönlendirecektir. Buradan blogger sitenizin yer aldığı Google hesabınızı seçiniz.
7- Hesabınızı seçmenizin ardından, Google size izin vermek isteyip istemediğinizi soracak. Mavi “İZİN VER” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.
8- Google hesabınızla bağlantıya izin vermeniz halinde, WordPress sayfasına geri yönlendirileceksiniz. Bu sayfada, Google hesabınızın yetkili olduğu tüm bloglar listenecektir. WordPress’e aktarılmasını istediğiniz bloğunuzu seçin.
9- Bloğunuzu seçmenizin ardından aşağıya doğru bir menü açılacak ve seçilebilir 2 kutucuk karşınıza çıkacaktır. Bunlar otomatik seçili olacaktır, eğer değillerse bunları işaretleyin. Convert Formating ve Preserve Slugs isimli bu seçenekleri işaretleyip, sağ tarafta yer alan mavi “Start Import” yazılı butona tıklayın.
10- Start butonuna basmanızın ardından, verileriniz aktarılmaya başlayacaktır. Bloğunuzda yer alan içerik ve veri miktarına bağlı olarak işlem süresi değişecektir. Tamamlanmasını bekleyiniz.
11- Aktarım tamamlanmasının ardından, aktarılan içerikleriniz için yazar olarak kimi atamak istediğinizi soracaktır. İster var olan bir yazarı seçebilir, isterseniz yeni bir yazar oluşturabilirsiniz. Seçiminizin ardından mavi buton “Assign authors” tıklayınız.
12- Tebrikler, bloğunuz başarıyla aktarıldı.

3. Kalıcı Bağlantıları Ayarlayın

WordPress sitenizi tam olarak yayına almadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, kalıcı bağlantı ayarlarınızı doğru bir şekilde yapmanız. Blogger bloğunuzda yer alan bağlantı yapısının aynısını ayarlamalısınız.

1- Kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapılandırmak için, WordPress yönetim paneline giriş yapınız. Daha sonrasında sol menüde yer alan “Ayarlar” sekmesinin üzerine geliniz. Açılan pencereden “Kalıcı Bağlantılar” butonuna tıklayınız. ( WordPress Admin Panel >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar)
2- Kalıcı bağlantılar sayfasına giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelen bağlantı seçeneklerinden “Özel Yapı” yazısının yanında ki kutucuğu işaretleyiniz. Sağında yer alan yazı girebileceğiniz alanı tamamen silerek sizinle paylaşacağımız kodu yazınız.
 • /%year%/%monthnum%/%postname%.html
Gerekli düzenlemeleri yapmanızın ardından, “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basınız. Kalıcı bağlantı ayarlarınız, başarıyla düzenlendi. Geriye sadece blogger sitenizin yönlendirme ayarını yapmak kaldı. Hadi hızlıca onu nasıl yapacağınıza geçelim.

4. Blogger’ı WordPress Siteye Yönlendirme (Redirection)

Blogger sitenizi WordPress’e aktarmanın en önemli adımı olan bu ayarı doğru bir şekilde yapmalısınız. Blogger adresimizi, yeni adresimize yönlendirerek eski ziyaretçilerimizi kaybetmemize gerek kalmaz.

1-  Blogger yönetim panelinize giriş yapınız. Daha sonra sol menüde yer alan “Tema” yazısına tıklayınız.
2- Açılan sayfanın en alt kısmına kadar inerek “Klasik temalara geri döndür” yazısına tıklayın. Altında gelecek seçeneklerden “Klasik temaya geri döndür” yazısına tıklayın.
3- Klasik temaya geri döndürmeniz üzerine karşınıza “Tema HTML'sini düzenle” başlığı altında bir kod yığını çıkacaktır. Burada yapmanız gereken işlem, alanda yer alan tüm kodları silerek yerine aşağıda vereceğimiz kodları yazmanız olacaktır. Daha sonrasında temayı kaydet butonuna basmanız yeterli. NOT: Kod içerisinde yer alan ornek.com yerine site adresinizi giriniz. (Yeni Adresiniz)
 • <html>
   <head>
   <title><$BlogPageTitle$></title>
  
   <script>
   <MainOrArchivePage>
   window.location.href="http://ornek.com/"
   </MainOrArchivePage>
   <Blogger>
   <ItemPage>
   window.location.href="http://ornek.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"
   </ItemPage>
   </Blogger>
   </script>
  
   <MainPage>
   <link rel="canonical" href="http://ornek.com/" />
   </MainPage>
  
   <Blogger>
   <ItemPage>
   <link rel="canonical" href="http://ornek.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>" />
   </ItemPage>
   </Blogger>
   </head>
  
   <body>
   <MainOrArchivePage>
   <h1><a href="http://ornek.com/"><$BlogTitle$></a></h1>
   </MainOrArchivePage>
   <Blogger>
   <ItemPage>
   <h1><a href="http://ornek.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"><$BlogItemTitle$></a></h1>
   <$BlogItemBody$>
   </ItemPage>
   </Blogger>
   </body>
  </html>
  <!-- ornek.com adresini kendi site adresinizle değiştirmeyi unutmayın --->
4- Temayı kaydetmenizin ardından bloğunuz yeni sitenize başarıyla yönlendirildi. Fakat yapmanız gerekenler henüz tam olarak bitmedi. WordPress sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve ardından Görünüm menüsü altında yer alan Düzenleyici alanına giriş yapın.
5- Karşınıza “Dikkat!” başlığı altında bir uyarı gelirse “Anladım” seçeneğine tıklayınız.
6- Daha sonrasında sağ tarafta yer alan menüden “functions.php” dosyasını seçiniz. (Tema İşlevleri başlığına sahip)
7- Functions.php seçiminizin ardından sayfa güncellenecek ve farklı kodlar gelecektir. Bu kodların en altına vereceğimiz kodu yazınız. Hiçbir kodu silmeden en altta bir satır boşluk bırakarak vereceğimiz kodu girdikten sonra “Dosyayı Güncelle” butonuna basınız.
 • function blogger_query_vars_filter( $vars ) {
  $vars[] = "blogger";
  return $vars;
  }
  
  add_filter('query_vars', 'blogger_query_vars_filter');
  
  function blogger_template_redirect() {
  global $wp_query;
  $blogger = $wp_query->query_vars['blogger'];
  if ( isset ( $blogger ) ) {
  wp_redirect( get_wordpress_url ( $blogger ) , 301 );
  exit;
  }
  }
  
  add_action( 'template_redirect', 'blogger_template_redirect' );
  
  function get_wordpress_url($blogger) {
  if ( preg_match('@^(?:https?://)?([^/]+)(.*)@i', $blogger, $url_parts) ) {
  $query = new WP_Query (
  array ( "meta_key" => "blogger_permalink", "meta_value" => $url_parts[2] ) );
  if ($query->have_posts()) {
  $query->the_post();
  $url = get_permalink();
  }
  wp_reset_postdata();
  }
  return $url ? $url : home_url();
  }

Dikkat Önemli NOT: Functions.php dosyası her tema için özel ve farklıdır. Bu işlemi gerçekleştirmeniz ardından herhangi bir tema değişikliği yaparsanız bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Bazı tema güncellemeleri, functions.php dosyanızın yenilenmesine yol açabilir. Bu durumda tekrardan aynı işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç: Tebrikler, blogger siteniz WordPress sitenize yönlendirildi ve aktarıldı. Artık ziyaretçileriniz arama motorları veya eski bloğunuza doğrudan ulaşması halinde yeni sitenize yönlendirilecektir.

5. Blogger Feeds Abonelerini Yönlendirme

Ekstra olarak uygulayabileceğiniz bu işlem sayesinde blogger sitenize abone olmuş ziyaretçilerinize bilgilendirme yapabilirsiniz. Bu taşıma işleminden otomatik olarak feeds aboneleriniz haberdar olmayacaktır. Dolayısıyla blogger’da yer alan bloğunuzun feeds adresini de yeni adresiniz ile güncelleme işlemi yapmalısınız.

Bu işlemi yapabilmek için Blogger yönetim panelinize giriş yapın. Sol menüden “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Daha sonrasında altında açılacak sekmeler arasından “Diğer” butonuna tıklamanız gerekiyor. (Blogger Yönetim Paneli >> Ayarlar >> Diğer)
Diğer bölümüne giriş yaptığınızda sağda güncellenecek sayfa içerisinde altta resimde görebileceğiniz “Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL’si” başlığını göreceksiniz. Bunun yanında yer alan “Ekle” butonuna tıklayınız.

Açılacak boş kutucuğa yeni site adresinizin “Feed” sayfasını giriniz. Bu standart olarak http://www.siteadresiniz.com/feed şeklinde olacaktır. Giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan “Ayarları Kaydet” butonuna basmayı unutmayın.

6. Dikkat Etmeniz Gereken Bilgiler

 • Blogger’da yer alan bloğunuzu WordPress’e taşıdıktan sonra kesinlikle Blogger’dan silmeyin. Silmeniz halinde biraz önce yapmış olduğunuz tüm yönlendirmelerin bir anlamı olmayacak ve çalışmayacaktır.
 • Eğer Blogger’da yer alan siteniz halihazırda bir alan adı üzerine kuruluysa yeni bir alan adı almanıza gerek yok. Yalnızca hosting almanız yeterli. Bu durumda yeni satın almış olduğunuz hosting hizmetine alan adınızın NS (Name Server) yönlendirmesini yapmanız yeterli olacaktır.
 • Yukarıda gerçekleştirdiğimiz taşıma esnasında bloğunuzda yer alan resimler aktarılacaktır. Fakat bu resimler halen Blogger üzerinden yayınlanmaya devam edecek ve bazı durumlarda sorun oluşmasına neden olabilir. Bu durumda “Import External Images” isimli eklentiyi kullanabilirsiniz.
 • Blogger’dan WordPress’e aktarılan bloğunuzda ufak tefek hatalar yer alabilir. Bazı resimlerin görüntülenme problemi ve sayfalarınız içinse kırık link uyarısı yer alabilir. Bu hataları manuel olarak sitenizde gezinerek bulmalısınız ve düzeltmelisiniz.

7. Son Dokunuşlar

 • Yeni sitenizi Google Web Yöneticileri aracına kaydettirin. Daha sonrasında bir site haritası göndererek, sitenizin çabuk index almasını sağlayın.
 • Taşıma işlemini tamamladıktan sonra, WordPress bloğunuzda her şeyin doğru bir şekilde çalıştığından emin olun. Yaşadığınız problemleri yorum bölümünden paylaşın.
 • Halen Blogger kullanan arkadaşlarınız varsa, onlarla “WordPress mi Blogger Mı?” başlıklı yazımızı paylaşabilirsiniz.
 • Geriye yapmanız gereken tek işlem kalıyor, merak etmeyin taşıma sona erdi yapmanız gereken tek şey WordPress’i keşfetmek.

YORUMLAR

BLOGGER
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: SEO Kaybı Yaşamadan Blogger'dan WordPress'e Nasıl Geçilir?
SEO Kaybı Yaşamadan Blogger'dan WordPress'e Nasıl Geçilir?
https://4.bp.blogspot.com/-BIIt-DqdwPM/WqSFUEE8cVI/AAAAAAAABLo/ovLmDWEGF2s8FKfebg04Hg8t1PFQxsQ_QCLcBGAs/s640/Blogger-to-Wordpress-Banner.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-BIIt-DqdwPM/WqSFUEE8cVI/AAAAAAAABLo/ovLmDWEGF2s8FKfebg04Hg8t1PFQxsQ_QCLcBGAs/s72-c/Blogger-to-Wordpress-Banner.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/03/seo-kaybi-yasamadan-bloggerdan-wordpresse-nasil-gecilir.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/03/seo-kaybi-yasamadan-bloggerdan-wordpresse-nasil-gecilir.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy