Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır? Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Satış Ortaklığı
Daha öncesinde sizlere “Satış Ortaklığı Nedir? Affiliate Marketing Nedir?” başlıklı yazımızda Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı sisteminin tam olarak ne olduğunu uzun uzun açıklamıştık. Bu yazımızı okuyan birçok kişi bunun nasıl yapılacağını merak etmeye başladı. Gelin size bu işi detaylıca anlatalım fakat öncesinde eğer diğer yazımızı okumadıysanız konuya bir özet geçelim.

Affiliate Marketing, kendinize ait olmayan bir veya birden çok ürünün internet üzerinden reklamını yaparak satışını sağlamaya çalışmanızdan ibaret. Bu reklamlar sayesinde gerçekleştirdiğiniz her satıştan belli bir miktar komisyon alarak kazanç sağlama yöntemidir.

Bu sistemde bilinmesi gereken 3 kavram vardır: Ürün Sahipleri, Satış Ortakları, Aracı Siteler. Ürün sahipleri, sizlerin satışını gerçekleştirdiğiniz, gerçekleştireceğiniz ve aracılık edeceğiniz ürünlerin sahipleri. Satış Ortakları siz oluyorsunuz. Bu ürünleri satacak kişiler. Aracı siteler ise ürün sahipleriyle, satış ortaklarını bir araya getiren platformlardır.

Affiliate Marketing, Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Bu yöntem ile para kazanmak oldukça basit. Sistem hemen hemen herkesin yapabileceği kadar basit. Burada sizlerin üstlenmesi gereken görev “Satış Ortakları” olmak. Size verilen tek görev ürünleri satabileceğiniz müşterilere ulaşmak. Bunu başarabilmek için reklam yapmanız şart. Gelin size yapmanız gerekenleri madde madde açıklayarak anlatmaya çalışalım.

     1. REKLAM ÇALIŞMASI İÇİN GEREKLİ ALT YAPININ OLUŞTURULMASI

Müşterilere ulaşmak için reklam çalışması yapmanız şart. Aksi takdirde bu işten para kazanmanız pek mümkün olmayacaktır.
  • BLOG AÇMAK

Reklam çalışmaları için yapabileceğiniz en uygun alt yapı sektörel bir bloğa sahip olmaktır. Tam anlamıyla müşterilere odaklanan bir blog satış ortaklığı programlarında oldukça başarılı geri dönüşler alabiliyor. Gündemden haberler ya da genel birçok konuya odaklanan bloglar için affiliate marketing sisteminden para kazanmak sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.
BLOG AÇMAK - Affiliate Marketing
Eğer satış ortaklığı sisteminden para kazanmayı hedefliyorsanız bloğunuzu oluştururken düşünmeniz gereken tek şey kendinizi bir müşteri yerine koymak. Misal örnek vermek gerekirse bir ayakkabıya ihtiyacınız var, bu ayakkabıya ulaşmak için internette nasıl bir arama gerçekleştirirdin? Bu aşamada aklınıza gelecek belli başlı temel anahtar kelimeler sizlere bloğunuzu oluşturma ve içerik girişi konusunda net fikirler belirlemenizi sağlayacaktır.

Bloğunuzu oluşturmanızın ardından tek yapmanız gereken satışını gerçekleştireceğiniz ürünler için etkili bir tanıtım yazısı hazırlamak. Bu hazırladığınız tanıtım yazılarında potansiyel müşterileri bir link yardımıyla satış sayfasına yönlendirerek, hiçbir sorumluluk üstlenmeden müşterileri firmaya aktarıyorsunuz.

Yönlendirme gerçekleştirdiğiniz bağlantılar sizin satış ortağı profil ID’nizi içerdiği için gerçekleştirilen her satış takip edilebiliyor. Hatta gerçekleştirilen her tıklama da sistem tarafından rapor olarak sunuluyor. Bu verilere istediğiniz zaman aracı siteler üzerinde oluşturduğunuz profilden takip edebilirsiniz.

Ek Olarak: Blog nasıl açabileceğinzi bilmiyorsanız WordPress alt yapısıyla bir bloga nasıl sahip olabileceğinizi "WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur?" yazımızda sizlere anlatmıştık.
  • SOSYAL MEDYA

Facebook, Twitter ardından günümüzde en fazla insana ulaşabileceğiniz bir diğer sosyal medya ise Instagram olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu platformlar affiliate marketing yapabilmek için oldukça elverişli ortamlardır. Satış ortaklığı yapabilmek için bir sayfa oluştururken bunu “Blog” mantığında olduğu gibi kullanıcıların hareketlerini öngörerek yapmak gerekli.
Sosyal Medya
Sektörel olarak oluşturulmuş bir fan sayfasına beğeni veya takipçi toplamanız oldukça zor. Siz bu platform üzerinden para kazanmayı hedefliyor olsanız da insanlar bu platformları eğlenmek amacıyla kullanıyor. Bu yüzden bir sayfa oluştururken ticari değil takipçi odaklı hedefleme çok önemli. Mizah, futbol, kadınların ilgilerini çekecek içerikler vs. vs. Bu tarz içerikler girebilecek bir sayfa oluşturmak. Ha eğer ben kendime güveniyorum satış odaklı bir sayfadan başarabilirim diyorsanız elbette her zaman daha iyi olacaktır fakat dediğimiz gibi sosyal medyalarda bu tarz sayfalar çok ilgi görmüyor.

Sayfanızı oluşturdunuz ve düzenli olarak içerik giriyorsunuz, burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ise takipçi sayınız tatmin edecek bir rakama ulaşana kadar mümkün mertebe reklamlardan uzak durmanız. Bu aşamadan sonra belli aralıklarla ürünlerin linklerini paylaşmanız hızlı bir şekilde satışlar gerçekleştirerek para kazanmaya başlamanızı sağlayacaktır. Satış odaklı olmayan bir sayfa için ortalama 100 Bin takipçiyi geçtiğinizde Affiliate marketing için gerekli sayıya ulaşmış sayılabilirsiniz.
  • ÜCRETLİ REKLAM SERVİSLERİ

Google’ın sunduğu Adwords hizmeti sayesinde potansiyel birçok müşteriye direk ulaşmanız mümkün. Elbette bunu yapabilmeniz için bir bedel ödemeniz gerekiyor. Ücreti mukabilinde reklamlarınızı yayınlatarak potansiyel müşterilere ulaşılabilir. Fakat bu tarz çalışmalar gerçekleştirilirken oldukça dikkatli ve titiz bir çalışma yürütülmesi gereklidir.
Adwords
Eğer bu yöntemle elde ettiğiniz kazanç reklam giderlerini karşılıyor üzerine size de ekstra güzel bir gelir bırakıyorsa ne mutlu size. Fakat kazancınız reklam masraflarınız karşısında yetersiz kalıyor, üzgünüz beyaz bayrağı çekerek pes etmek zorundasınız. İşin özü ücret karşılığında reklam yayınlayabildiğiniz platformlardan satış ortaklığıyla kazanç sağlayabilmek için tecrübeli olmalısınız.

Adwords ve benzeri sistemlerde tahsis edebileceğiniz reklam alanları ve linkleri yalnızca birkaç kelimelik açıklamalara izin veriyor. Bilinçsizce hazırlanacak bu ilanlar ekonomik anlamda büyük zararlara yol açması kaçınılmaz. Reklam verebilmek için cebinizden bir miktar para çıkması mecburi.

     2. POTANSİYEL MÜŞTERİLERE ULAŞMAK

Potansiyel müşterilere ulaşabilmek için yeterli reklam hacminizi oluşturduğunuzu düşünüyorsanız veya elinizde bu reklam hacmi varsa satış ortaklığı sistemi resmi olarak sizin adınıza para basmaya başlayacaktır diyebiliriz. Bu durumda özellikle “Potansiyel Müşteri” kelimesine odaklanmayı unutmayın. Hedef kitleniz ve kelimeniz oldukça önemli.

Ne aradığı hakkında bilgisi olmayan, öylesine eğlence amaçlı boş boş bilgisayarının başında vakit geçiren birisi size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Peki, sitenizi ziyaret edecek kişileri görmediğiniz, duymadığınız ve tanımadığınız halde onun bir potansiyel müşteri olduğunu nasıl anlayacaksınız?
Potansiyel Müşteri
Aslına bakarsanız bunu belirlemeniz oldukça basit. Daha öncesinde sizlere belirttiğimiz gibi kendinizi bir müşteri yerine koymalısınız. Bir müşteri gibi düşündüğünüz takdirde, potansiyel müşterilerinize ulaşamamanız imkansız. Bu bağlantıyı oluşturmaya empati de diyebilirsiniz.

Günümüzde büyük kitlelere ulaşmayı başarmış olmasına rağmen, elinde ki bu gelir elde edebilecek büyüklükte ki bloglardan oldukça komik rakamlarda kazanç sağlayan birçok insan bulunuyor. Bu kişilerin başlangıçta yaptıkları en büyük hata, ziyaretçi toplamak amacıyla oluşturdukları bloglar. Satış ortaklığı gibi bir şeye odaklanan projeler için boş bir kalabalık hiçbir fayda sağlamayacaktır. Örnek vermek gerekirse;

Benim, hemen hemen her konuda içeriğe sahip bir bloğunuz olsun. Bu blog içerisinde ortalama 400 makale girilmiş olsun. Günlük 20 Bin ziyaretçiyi bloğuma çekmeyi başarıyor olayım.

Sizinse ayakkabıların modasını takip eden yalnızca bu konularda yazı girişi yapılan bir bloğunuz olsun. Bu bloğunuz içerisinde toplamda 25-30 makale yer alsın. Ortalama günde 1500-2500 arası bir ziyaretçiniz bulunsun. Bu iki durum göz önüne alındığında para kazanma potansiyeli olarak siz daha ön plana çıkmaktasınız. Sizin sitenize giriş yapan 2000 kişinin hemen hemen hepsi potansiyel bir müşteri olmakta. Bloğunuz içerisinde ayakkabı satışıyla ilgili bir satış ortaklığı bağlantınız yer alıyorsa temizinden oldukça güzel bir gelir elde etmeniz mümkün.
Müşteriler
Bunu sağlayabilmek için kaliteli ve düzgün bir ayakkabı üreten ayakkabı satıcısıyla yapacağınız bir affiliate marketing anlaşması olacaktır. Reklam konusunda bir tecrübeye sahipseniz her 100 ziyaretçinizden 1 tanesine bu ayakkabıyı almaya ikna edebilirsiniz. Burada bahsi geçen reklam tecrübesi ise düzgün ve kaliteli bir tanıtım yazısı hazırlamanızdır.

Satışı gerçekleştirebilmek için bu müşteriyi ikna etmeniz şart. İkna etmeyi başardığınız müşterilerinize 100 TL değerinde bir ayakkabıyı almaya ikna ettiğinizi varsayalım. En en kötü ihtimalle yapacağınız anlaşma için komisyon oranı %10 olacaktır. Bu durumda 20 satış gerçekleştirecek ve günde 200 TL gelire sahip olacaksınız. Bunu aya vurduğunuzda neredeyse hiçbir masraf yapmadan 6000 TL bir gelir yapmış olacaksınız.

     3. ÜRÜN SEÇİMİ

Kazancınız reklam gücünüzün ve potansiyel müşteri hedef kitlesini kazanmayı başarmanızla doğru orantılı olarak artacak olsa da ortaklığınızı yapacağınız firma ürünler de oldukça etkili bir faktördür. Ürünün seçimini yaparken 2 konuya dikkat etmelisiniz.
Ürün Seçimi
  • Komisyon Oranına Dikkat Edin

Anlaşma sağlayacağınız tüm şirketler kendi maliyetlerini hesaba katarak, kendisinin ne kadar fazla kar edebileceğini hesaplar. Bu hesaplar doğrultusunda sizlere belirli bir komisyon oranı belirteceklerdir. Burada oranı belirleyecek en önemli faktör ürünün kalitesi olacaktır. Tahmin edeceğiniz üzere nitelikli bir ürünün maliyeti çok daha fazla olacaktır. Maliyet artışıyla birlikte komisyon oranları genelde daha düşük olmaktadır.
  • Ürün Kalitesine Dikkat Edin

Seçim yapacağınız ürünlerin kalitesi, komisyon oranlarının belirlenmesinde oldukça büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bunun nedeni ise marka bir ürünün müşterilere güven veriyor olmasıdır. Sıradan bir ürün sizlere %20 komisyon verecek olsa bile, marka bir ürünle %10 komisyon üzerinden anlaşmanız size daha fazla kazanç sağlayabilir. Bunun sebebi, satış oranları arasında oluşacak uçurum gibi bir fark gösterilebilir.
Orijinal Ürün
Ürün tercihlerinde bu iki durum büyük bir etkiye sahiptir. Bu ürünler arasında yer alan farkı ölçebilmek oldukça basittir. Her ürüne ayrı bir reklam kampanyası düzenleyebilirsiniz. Bu kampanyalar sonucunda daha az kazanç bırakmış olan ürünü eleyebilirsiniz.


Satış Ortaklığı sistemi oldukça esnek ve kazançlı bir yöntem olmasından dolayı yıllardır alternatif kazanç yöntemleri arasında yerini koruyor. Oldukça popüler bir sistem olmanın yanı sıra, temelinde ticaret ve reklam stratejilerinin yer alması tamamen güvenli bir sistem oluşmasına neden oluyor. Her ne kadar ticaret üzerine kurulu bir sistem olsa da yayın yapan kişiye herhangi bir yükümlülük bildirmiyor oluşu, özgür bir şekilde internetten para kazanma seçeneği sunuyor.
Satış Ortaklığı veren firmaları nasıl bulabileceğiniz merak ediyorsanız sitemizi takip edin. 48 Saat içerisinde sitemizde ayrıntılı bir yazı yer alacak ve sizleri en kısa zamanda internetten para kazanabilecek potansiyele kavuşturacağız.

YORUMLAR

BLOGGER
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır? Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?
Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır? Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?
https://4.bp.blogspot.com/-mXv2tlTNTs8/WreuCSJn1qI/AAAAAAAABas/hvjYhI886dQcOG4zeH6uIC8fhw3S7HeGgCLcBGAs/s1600/affiliate-marketing-banner.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-mXv2tlTNTs8/WreuCSJn1qI/AAAAAAAABas/hvjYhI886dQcOG4zeH6uIC8fhw3S7HeGgCLcBGAs/s72-c/affiliate-marketing-banner.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/03/satis-ortakligi-nasil-yapilir.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/03/satis-ortakligi-nasil-yapilir.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy