CloudFlare Nedir? Yararlı mı Zararlı Mıdır?

Bu yazımızda size CloudFlare hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Ne olduğu veya neler yapabileceği gibi konularda sizlere hangi açıdan katkı sunacağını öğreneceksiniz. Aynı zamanda CloudFlare’in desteklemediği ve yanlış bilinen gerçekleri sizlerle paylaşacağız.

Başlık içerisinde; CloudFlare Nedir, CloudFlare Ne İşe Yarar, CloudFlare Neleri Desteklemez ve CloudFlare’in SEO’ya Etkisini öğreneceğiz. Ayrıca yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantılar sayesinde nasıl kurulum yapacağınızı da sizlerle paylaşacağız.

CloudFlare Nedir?

CloudFlare, ücretli veya ücretsiz olmak üzere CDN hizmeti veren bir kuruluştur. CDN hizmetinin yanı sıra gelişmiş sistemi sayesinde ücretsiz üyelerde dahil olmak üzere güvenlik ve saldırı koruması sunmaktadır. Diğer CDN hizmetlerine göre en büyük artısı ise ücretsiz hizmetinin dahi oldukça üst düzey bir hizmet ve güvenlik sunuyor olması diyebiliriz.
Sistemin biraz daha detayına girersek, dünya genelinde en fazla kullanılan CDN hizmeti olduğu karşımıza çıkıyor. Birçok popüler internet sitesi ücretli üyeliğinden yararlanıyor olmasına rağmen, ücretsiz üyeliği de oldukça güçlü bir hizmet sunuyor. Uzun yıllardır hizmet veren sistem, gelişen teknolojiyi yakından takip ederek tecrübesi sayesinde oldukça güzel bir şekilde karşımıza çıkarıyor.

Sitelerinize gelebilecek DDOS saldırılarına karşı koruma sağlamasının yanı sıra SQL Injection veya spam yorum saldırıları gibi kötü niyetli kullanıcılara karşı koruma sağlıyor. Ayrıca kopya içerik alımını mümkün olduğu kadar engelleyerek sizlere sitelerinizin trafik ve sunucu yükünü hafifleten bir CDNH hizmeti sağlıyor. Siteleriniz ücretsiz hizmette büyük bir performans artışı yaşamıyor olmasına rağmen, dikkatle incelerseniz performansta bir artış olacağını gözlemleyebilirsiniz.

Özet Geç: CloudFlare, sitelerinize gelebilecek saldırılara karşı ücretsiz bir güvenlik önlemi sunuyor. Sitenize CDN hizmeti sağlayarak performans artışı sağlayan oldukça güçlü bir servistir.

CloudFlare Ne İşe Yarar?

CDN Hizmetiyle Performans Artışı: Sağladığı ücretsiz CDN hizmeti sayesinde dünya üzerinde birçok noktada yer alan yüksek güçlü sunuculardan siteniz gösterime açılacaktır. Bu sayede gerek trafik kullanımı gerekse site açılış hızı konusunda oldukça etkili bir performans artışı yaşanacaktır.

CloudFlare, sitelerinizin statik yapısını kopyalayarak bunu kendi CDN sunucuları üzerinde önbellek sunumu yaparak, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için büyük performans sağlıyor. Bu sayede sitenizin yer aldığı sunucunun yükü azalarak, harcadı trafik (bandwith) değerlerinde gözle görülür bir azalış yaşanıyor. Siteleriniz daha performanslı bir çalışma gerçekleştirirken, sunucunuzun trafik kullanımından da tasarruf etmiş oluyoruz.

DDoS Saldırı Koruması: Sunucularınız her ne kadar donanımlı olsada standart bir hosting hizmeti veya düşük bütçeli sunucular için DDoS saldırılarıyla başa çıkmaz zaman zaman güç olabiliyor. Siteleriniz belirli bir kapasiteyi aşması durumunda hizmet aldığınız firmadan bloke yeme ihtimaliniz buluyor. Bu saldırılar sitenizi kısa süreli veya uzun süreli kesintilere uğramanıza neden olabilir.
CloudFlare sağladığı geniş ve gelişmiş teknolojisi sayesinde sitenize gelen tüm trafiği kontrol eder. Eğer bu trafik içerisinde tehlike oluşturacağını algılaması halinde engelleyerek sitenize girişini engeller. Sitenize bir saldırı geldiğini düşündüğünüz takdirde size sunduğu “I’m under attack” isimli modu sayesinde, tüm trafiği ayrıntılı inceleyerek saldırıyı engellemenizi sağlıyor.

Bu modu aktif ettiğiniz takdirde, ziyaretçileriniz siteye girişleri sırasında 5 saniyelik bir beklemenin ardından giriş yapmak istedikleri sayfaya yönlendirilir. Bu bekleme yalnızca mod aktif olduğu sürede, ilk girişte yapılacak ve sonrasında site içerisinde rahatlıkla gezinmesine izin verilecektir.

Elbette ücretsiz hizmette, DDoS koruması sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Büyük çaplı bir saldırı gelmesi halinde isteğe bağlı anında Premium pakete geçerek bu saldırıyı engellemeniz mümkün.

Güvenlik Duvarı: CloudFlare, daha öncesinde güvenlik sistemleri tarafından tespit edilen zararlı bağlantıları otomatik olarak engelleyerek hiçbir şekilde girişine izin vermez. Dünya genelinde hizmet sağladığı tüm sitelerden aldığı veriler doğrultusunda oluşturduğu bu güvenlik duvarı, büyük oranda zararlı bağlantıları engellemeniz için yeterli olacaktır.

Anlık olarak güncellenen bu veritabanı, hizmet sağlanan sitelerin birisinde zararlı bir bağlantı tespit edilirse direk olarak 6 milyondan fazla hizmet sağladığı müşterisine ulaştırmaktadır.

Site Hızlandırma: Siteleriniz için gereken hız optimizasyon işlemlerini yapmadıysanız bile, CloudFlare otomatik olarak kendi sisteminde bunları uygulayarak sitelerinizde gözle görülür bir performans artışı sağlar. JavasCript, CSS ve HTML sayfalarınızda gerekli optimizasyonu sağlar. (Sitenizdeki dosyalara ellemeden, kendi sistemi üzerinden)
Ücretli veya Ücretsiz SSL Sertifikası: CloudFlare sizlere ücretli olarak veya ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz alternatif SSL sertifikaları sunuyor.

Spam Yorum Engellemesi: WordPress kullanıcıları için Akismet eklentisi oldukça başarılı olsa da zaman zaman bazı yorumları kaçırabiliyor. Fakat CloudFlare ile birlikte kullanımı halinde istenmeyen spam yorumları neredeyse tamamen engelleyebilirsiniz.

Site İçeriğiniz Koruma Altında: Site içerikleriniz çoğu zaman RSS fonksiyonu sayesinde birçok bot tarafından rahatlıkla kolay bir şekilde kopyalanabilir. CloudFlare bu şekilde çalışma gerçekleştiren birçok içerik hırsızını rahatlıkla tespit ederek, engellemeyi başarıyor.

Bu yöntemle kesin olarak hırsızların önüne geçmek mümkün olmasa da en azından işlerini zorlaştırmayı başarabilirsiniz.

Trafik Analizi: Siteleriniz trafik miktarıyla ilgileniyorsanız, CloudFlare sizlere trafik anali aracı sunuyor. Bu araç sayesinde Google Analytics gibi hizmet sunan diğer uygulamaları kullanmanıza gerek kalmaz. Fakat hiçbir zaman Google Analytics’in yerini tutmayacaktır.

Her Daim Çevrimiçi: Always Online olarak geçen bu sistem, Google’ın sitelerinizi önbelleğine alarak olası bir sunucu problemi yaşadığınız takdirde son alınan önbellek üzerinden ziyaretçilerinize sayfalarınızı gösteriyor.

CloudFlare Neleri Desteklemez?

CloudFlare’in CDN için kullandığı sunucular yurt dışında yer almaktadır. Ülkemiz için performans konusunda artış yaşanıyor olsa da hız açısından fazla bir değişim olmayacaktır.

CPU sorunlarınızın önüne geçmek için CloudFlare kurulumu yapmayı düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var, bunun hiçbir faydası olmayacak. Çünkü, CloudFlare sitenizi ziyaret etmek için giriş yapan bir ziyaretçiye öncelikle kendisi sunucunuza ulaşarak görüntülemek istediği içeriğin bir görüntüsünü kendi sunucusuna aktararak anlık olarak güncel veriyi karşıya aktaracağı için CPU konusunda yine aynı giriş, çıkış sayısı olacağı için bir düşüş yaşanmayacaktır.
Yani sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı yurt dışına gidip gelir. Bu yüzden Türkiye’den giriş yapan bir kullanıcı için site açılış hızında gözle görmeniz pek mümkün olmasa da mantıken bir gecikme yaşanacaktır. Fakat unutulmaması gerekir ki performans konusunda bir artış yaşanacaktır.

Bu durumda siteleriniz açılış hızı 1 Saniye ise milisaniyelik farklılık oluşacak ve örneğin 1,2 saniyede açılmaya başlayacaktır. Bu durum tamamen CloudFlare sunucularının yurt dışında yer almasından kaynaklı olacaktır.

Bu durumda CloudFlare kullanan internet sitelerinde site açılış hızında çok küçük düşüşler yaşanacak olsa da bu hiçbir şekilde sitenizin SEO çalışmasını etkilemeyecektir. Peki, biz bu CloudFlare’i neden kullanacağız o zaman diyorsanız hemen açıklayalım;

CloudFlare kullandığınız takdirde sitenizin yükünün bir bölümünü paylaşıma açmış olacaksınız. Sitenize fazla ziyaretçi gelmesi gibi durumlarda sitenizin yükünü hafifletecek bu sistem, sitenizde yer alan kodları CloudFlare sunucusundan çekecek fakat görselleri sizin sunucunuzdan çekecektir. Bu sayede bir parça yükü hafifletmeyi başarabileceksiniz.

Oldukça yüksek bir ziyaretçi sayısına ulaşsanız dahi, yükünüzü CloudFlare ile paylaşacağınız için bu ziyaretçileri karşılamakta bir sorun yaşamayacak ve yükün altından kalkabileceksiniz. Şunu da unutmamak gerekir, bu hızın yavaşlayacağı yönünde gerçekleştirdiğimiz varsayım siteleriniz hız için tamamen optimize edilmiş olduğu öngörülerek söylenmiştir. Sağladığı optimizasyon hizmeti, eğer gerekli optimizasyonu yapmadıysanız hızda artış sağlayacağı için çoğunlukla bu durumu nötrlemeyi başaracaktır.

CloudFlare’in SEO’ya Etkisi Nedir?

Yazımızın diğer bölümlerinde sizlere CloudFlare’in performans açısından etkilerinden bahsetmiştik. Performans artışının yanı sıra sunduğu güvenlik önlemleriyle oldukça önemli bir servis olduğunu belirtmiştik. Sağladığı bu etkiler doğrultusunda SEO açısından herhangi bir olumsuzluk yarattığını söylememiz mümkün değil.
CloudFlare, düşünülenin aksine SEO açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Hatta geçmişte birçok defa CloudFlare ekibiyle Google ekiplerinin bir araya gelerek çalışmalar gerçekleştirdiği görülmüştür. Hızlı internet siteleri oluşturabilmek için birlikte birçok adım atan ekipler, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte. CloudFlare’in Google tarafından desteklenen bir servis olduğu söylememiz yanlış olmaz.

CloudFlare’in SEO açısından olumsuzluk vermesi yalnızca kullanıcılar tarafından yapılmış yanlış ayarlamalar ve yapılandırmalar sonucunda olacaktır. Sonuç olarak SEO konusunda varacağımız sonuç, kullanıcı hatası olmadığı takdirde herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağı.

Sonuç

Genel anlamda CloudFlare hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlere aktardığımızı düşünüyoruz. Hemen hemen bilmeniz gereken her ayrıntıya değinmiş olmamıza rağmen merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz sorular varsa yorum atmaktan çekinmeyin. Ayrıca aşağıda vereceğimiz bağlantılar sayesinde, CloudFlare’i nasıl kurabileceğiniz, kaldırabileceğiniz gibi birçok konuyu da öğrenebilirsiniz.
CloudFlare Kurulumu: CloudFlare Nasıl Kurulur?
CloudFlare Ayarlama: CloudFlare Ayarları
CloudFlare Kaldırma: CloudFlare Nasıl Kaldırılır?

YORUMLAR

BLOGGER: 1
Loading...
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: CloudFlare Nedir? Yararlı mı Zararlı Mıdır?
CloudFlare Nedir? Yararlı mı Zararlı Mıdır?
https://4.bp.blogspot.com/-bifXWrmwlM8/Wqgd-epOf8I/AAAAAAAABMk/lK_x7e03Va4doL5-7BITfLIMB-H2hOGGQCLcBGAs/s640/cloudflare-nedir-ne-ise-yarar.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-bifXWrmwlM8/Wqgd-epOf8I/AAAAAAAABMk/lK_x7e03Va4doL5-7BITfLIMB-H2hOGGQCLcBGAs/s72-c/cloudflare-nedir-ne-ise-yarar.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/03/cloudflare-nedir-yararli-mi-zararli-midir.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/03/cloudflare-nedir-yararli-mi-zararli-midir.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy