CloudFlare Ayarlama: CloudFlare Ayarları

Diğer yazılarımızda sizlerle CloudFlare hakkında bilgilendirmeler ve nasıl kurabileceğiniz gibi bilgileri paylaşmıştık. Eğer henüz kurulum veya ne olduğu hakkında bilginiz yok ise aşağıda yer alan bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu yazımızda kurulum sonrasında gerçekleştireceğiniz ayarlamalar hakkında detayları belirteceğiz.

CloudFlare Nedir? Yararlı mı Zararlı Mıdır? – Bu yazımızda, CloudFlare’in ne olduğu ne ve işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

CloudFlare Kurulumu: CloudFlare Nasıl Kurulur? – Bu yazımızda, CloudFlare’i nasıl kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CloudFlare Ayarları

CloudFlare’i nasıl kuracağımızı daha önce öğrenmiştik. Bu kurulumun ardından sitemizle bağlantısını da gerçekleştirdik ve geriye ayarlamaları yapmak kaldı. Servisten tam performans alabilmek için gerekli ayarları yapmanızı tavsiye ederiz.

CloudFlare ayarlarını yaparken sitelerin gereksinimlerinin farklılıklar gösterebileceğine dikkat etmelisiniz. Bu yüzden her site farklı ayarları uygulaması gerekebilir. Bu yazıda temel olarak, ayarların ne işe yaradıkları gibi birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Bu yüzden standart bir CloudFlare ayarlaması yerine, sizlerle bu ayarların neler yaptığını, nasıl bir yarar sağladığı konusuna değineceğiz. Bu sayede herkes kendi sitesi için ideal ayarları rahatlıkla yapabilecek.

Gelin kullanıcı panelinizde yer alan tüm sekmeleri tek tek inceleyelim ve ne işe yaradıklarından bahsedelim.

1- Overview

Bu sayfaya girmeniz halinde, sitenizin genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Site adresinizin yer aldığı kutunun yeşil renkte olması kurulumda herhangi bir problem olmadığını, sorunsuz bir şekilde CloudFlare’in işlediğini göstermektedir.

A) Status

Sitenizin güncel durumunu bildiren bölüm. Sitenizde CloudFlare aktif bir şekilde çalıştığı sırada yanında “Active” yazısı yer alacaktır. Bu alanın sağında yer alan “Quick Actions” bölümünde 2 seçenek yer alır.
Under Attack Mode: Sitenizin saldırı altında olduğunu düşündüğünüz sırada aktif etmeniz gereken moddur. Bu mod aktif olduğu süreç içerisinde, sitenizi ziyaret eden kişiler ilk girişlerinde 5 saniyelik bir bekleme sürecine tabi tutulur. Bu süreçte CloudFlare detaylı olarak bu ziyaretçilerin saldırgan olup olmadıklarını inceler. Tamamen kendi veritabanı üzerinden gelen bu trafiğin saldırganlığını tespit eder.
Sorun olmadığı tespit edilen ziyaretçiler, sitenize yönlendirilir. Eğer tehlikeli bir bağlantının giriş yaptığı tespit edilirse, bu saldırganın erişimi engellenir. Bu sayede siteniz kapanmadan yayın yapmaya devam eder. Saldırının bittiğini düşündüğünüzde modu devre dışı bırakmayı unutmayın.

Development Mode: Bu mod aktif olduğu takdirde, siteniz CloudFlare’in önbellek özelliğini kullanmayı durdurur. Geçici bir süreyle sitenizde değişiklikler yapabilir, önbelleğe takılmadan bu değişiklikleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Düzenlemeniz bittiğinde “Disable” diyerek tekrardan normal haline döndürebilirsiniz.
Advanced: Status bölümünün sağ altında göreceğiniz bu yazı açılır bir menüye işaret. Buna tıkladığınız takdirde altında 2 tane seçenek belirecektir.
Pause Website: Sitenizi geçici bir süreyle CloudFlare hizmetlerinden yararlanmasını engeller. Trafik akışınız yine CloudFlare üzerinden gerçekleşecek olsa da herhangi bir CDN hizmeti, güvenlik önlemleri, önbellekleme (cache) veya sıkıştırma işlemi uygulanmaz.

Delete Website: CloudFlare üzerinden sitenizi kaldırma işlemini bu buton gerçekleştirir. Sitenizden CloudFlare’i kaldırmak istediğinizde NS güncellemesinin ardından bunu uygulayabilirsiniz. Basmadan önce iyi düşünün, bunun geri dönüşü maalesef yok.

B) Domain Summary

Bu bölümde CloudFlare ayarlarınız hakkında temel özellikler yer almaktadır. Ayrıntıları yazımızın ilerleyen bölümlerinde değinilecektir.

C) Subscription

Aboneliğinizi yönetebileceğiniz kısımdır. Ücretsiz üyelik kullanıyor fakat ücretli sürüme geçmek istiyorsanız buradan yapabilirsiniz. Ya da tam tersini yani ücretli üyelikten ücretsiz üyeliğe geçiş gibi işlemleri sağlayabilirsiniz.

2- Analytics

Bu bölüm yardımıyla sitenize gelen ziyaretçi verilerini takip edebilirsiniz. Site trafiğiniz hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tekil veya çoğul ziyaretçi sayınızı öğrenebilir, veri trafiği akışını görüntüleyebilir, sitenize giriş yapmaya çalışmış kötü niyetli kişilerin trafiğini inceleyebilirsiniz. Ülkelere göre sınıflandırılmış ziyaretçi istatistiği gibi birçok veriye ulaşabilirsiniz.

CloudFlare’in sizin için engellediği saldırı verilerini, sunucunuz için sağladığı trafik / veri tasarrufunu görüntüleyebilirsiniz. Host performansınızın yüzdelik birimini inceleyebilirsiniz. Tüm verilerin grafikler ve görsellerle desteklenerek paylaşıldığı bu alan, ihtiyacınız olan Analytics ayarlarınızı yapmanıza olanak tanıyor.
NOT: Bu bölümün aktif olabilmesi için minimum 24 saattir siteniz CloudFlare de aktif olması gerekiyor.

A) Web Traffic

Sağ tarafında yer alan kutucuk yardımıyla tarihsel olarak hangi dönemin verilerini görmek istediğinizi seçebilirsiniz. Varsayılan olarak Last 24 Hours yazısı seçili olacaktır. Son 24 saati göstermektedir.

Bölüm altında yer alan 4 sekmeli alan ayrıntıları görebileceğiniz tablodur. Burada yer alan sekmeler şu şekildedir;

Request: Sitenize yönlendirilen toplam ziyaretçidir. Botundan tutunda, normal ziyaretçiye kadar her türlü giriş isteği burada görüntülenebilir. Bir bakıma çoğul ziyaretçilerinizi burada görüntüleyebilirsiniz diyebiliriz.

Bandwidth: Sitenizin harcadığı trafik verilerini görüntüleyebilirsiniz. Sitenizden çıkış yapan önbellekli veya önbelleksiz verileri bu sekmeden takip edebilirsiniz.

Unique Visitors: Sitenizin tekil ziyaretçi verilerini listeler.

Threats: Sitenize girişi engellenen, tehdit olarak algılanan verileri gösterir. Hangi gün veya saatte daha fazla saldırı aldığınız burada listelenir.

B) Origin Performance (Argo)

Burada CloudFlare’in ARGO sisteminin raporlarını görebilirsiniz. 12. Maddede Traffic Başlığı altında ne olduğunu açıklayacağız.

C) Rate Limiting

Sitenize kısa sürede fazla giriş isteği gönderen kullanıcıları 429 hata kodu göstererek sınırlandırma yapılır. Bu sınırlandırmaların raporunu burada görebilirsiniz. Örneğin 1 saniye gibi kısa bir sürede onlarca resim veya sayfa açmaya çalışan bir kullanıcı olursa bu hatayla karşılaşır.

D) DNS Traffic

Gerçekleşen DNS sorgulamalarının hacmini aktaran bir grafik yer alır. Bu grafik üzerinde “NOERROR” olarak görüntüleyeceğiniz bağlantılarda sorun olmadığını gösterir. “NXDOMAIN” olarak girilen verilerde bir artış yaşanması halinde muhtemelen sitenizde 404 hatası veren birçok sayfa yer alıyor demektir. Eğer bu durumun olmadığını düşünüyorsanız, saldırganlar sitenizi DNS bağlantısı yoluyla saldırı altında tutuyor ve kilitlemeye çalışıyor anlamına gelir.

E) Geography

Web sitenizin trafik verilerini harita üzerinden bölgesel olarak izleme imkânı sunar. Thread Scores sekmesi üzerinde sitenize yoğunluklu olarak gelen saldırıların hangi bölgeden olduğu gösterilir.

F) Performance

Sitenizin CloudFlare desteğiyle ne kadar performans artışı yaşadığını, nasıl çalıştığını izleyebileceğiniz bir sayfadır.

Fewer Servers Needed: Sunucunuzun toplamda gerçekleştirmesi gereken işlemlerden ne kadar tasarruf ettiğini gösterir. Burada örneğin %30 ibaresi yer alıyorsa, sunucunuz %30 daha az yorulmuş demektir.

Bandwidth Saved: Sitenize gelen kullanıcılardan ne kadar CloudFlare trafiği harcadığını gösteren grafiktir. Burada aslında ne kadar trafik tasarrufu sağladığınızı görüntüleyebilirsiniz.

Content Type Breakdown: CloudFlare önbelleğinden kullanıcılara hangi dosyaların ne kadar aktarıldığını gösteren tablodur.

G) Security

Sitenizin güvenlik açısından bilgileri yer alır.

Total Threats Stopped: CloudFlare güvenlik duvarı tarafından sitenize girişi engellenen kötü niyetli kullanıcı sayısını gösterir.

Traffic Served Over SSL: Sitenizde SSL kullanmanız halinde, toplam trafik verilerinizin ne kadarının SSL kullandığını gösterir.

Types of Threats Mitigated: CloudFlare’in türü ve niyetine göre durdurduğu kötü niyetli erişimleri gösterir.

H) Share Your Stats

Sitenizin istatistik verilerini sosyal medya aracılığıyla paylaşmanıza imkan tanır.

3- DNS

Sitenize ait DNS kayıtlarını yönetebileceğiniz sayfadır. CloudFlare aktif olduğunda bunlar otomatik olarak çoğu zaman aktarılır fakat bazı durumlarda aktarılamayabilir. Bunları manuel eklemeniz gerekebilir. Ya da bazılarını devre dışı bırakma, CloudFlare’nin o DNS sayfalarında çalışmasını engelleme gibi ayarları yapabilirsiniz.

Burada yer alan ayarlar acemi kullanıcılar için biraz gereksiz bir sayfa olarak görülebilir. Biraz karışık ayarlar yer aldığı için eğer yeterince bilginiz yoksa kurcalamamanızı tavsiye ederiz. Burada bir değişiklik yapmanız zorunluysa bilgili birisinden yardım almanız en iyisi olacaktır.

4- Crypto

CloudFlare kullanımı gerçekleştirdiğiniz sırada SSL sertifikası aktifleştirmeniz gerekiyorsa bunu bu sayfa yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sitenizde SSL sertifikası bulunuyorsa bu sayfadan bazı ayarlamalar yapmalısınız. Eğer bulunmuyorsa CloudFlare tarafından sunulan ücretsiz SSL sertifikasını kullanabilirsiniz.

A) SSL

Bu bölüm yardımıyla SSL protokolünün sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Burada seçim yapabileceğiniz bir kutucuk yer alır. 4 Seçenek arasından size uygun olanı seçmelisiniz bunlar;

Off: SSL Sertifikası kullanmak istemiyorsanız bunu seçmelisiniz.

Flexible: CloudFlare tarafından sunulan ücretsiz SSL sertifikasını aktifleştirmek için bunu seçmelisiniz.

Full: Sitenizde kendinize ait bir SSL sertifikası bulunuyorsa bunu seçmelisiniz. Kurulum öncesinde aktifse otomatik seçilecektir fakat kurulumdan sonra aldıysanız bu ayar otomatik seçili olmayacaktır.

Full (strict): https sayfa protokolünün uygulanmadığı yerlerde dahi ziyaretçiyi zorlayarak http olan sayfaları https’e yönlendirme yapar. Özellikle E-Ticaret siteleri için tavsiye ederiz.

B) Edge Certificates:

CloudFlare tarafından sunulmakta olan SSL sertifikalarını yönetebileceğiniz alandır. Satın alım ve yükleme işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

C) Custom Hostnames

Alan adınıza girişi yapılmış CNAME kaydı gerçekleştiren özel SSL firmalarının ana makinelerinin isimleri ve SSL Sertifikalarına yönetebileceğini bölümdür.

D) Origin Certificates

CloudFlare tarafından imzalanan TLS sertifikalarını kullanmanıza, oluşturmanıza olanak tanıyan bölümdür. Standart kullanıcılar için gereksiz bir bölüm diyebiliriz.

E) Always use HTTPS

Sitenizde SSL sertifikasının kurulu olması halinde, ziyaretçiler tarafından gönderilen http bağlantı isteklerini otomatik olarak https olarak yönlendiren bir ayardır.

F) HTTP Strict Transport Security (HSTS)

Kısaca https dışında gerçekleşen tüm bağlantı isteklerini zorla https olarak değiştirme işlemi yapar. Aktif edildiği takdirde http bağlantısına asla izin vermeyecektir, güvenlik protokolü sistemlerini desteklemeyen tarayıcılardan sitenize erişim mümkün olmayacaktır.

G) Authenticated Origin Pulls

SSL protokolleri tarafından kimliği doğrulanamayan ziyaretçilerin sitenize erişimini engelleyen bir ayardır. Apache veya Nginx kullanan sunucular için ekstra ayarlar gerektirdiği için kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

H) Require Modern TLS

Daha güncel ve yeni TLS protokollerini kullanmanıza olanak tanır. Ücretli planlara dahildir.

İ) Opportunistic Encryption

SSL sertifikası olmamasına rağmen https protokolünü çalıştırmaya yarayan bir ayardır. SEO Açısından zarar verebilir.

J) TLS 1.3 (Beta)

Yeni bir güvenlik önlemidir. Ayrıntıları hakkında çok fazla maalesef fazla bir bilgiye sahip değiliz.

K) Automatic HTTPS Rewrites

Sitenizde https olarak sunabileceğiniz kaynakları otomatik olarak http’den güncelleyerek sunmanıza imkân tanır. Bu sayede karışıklıkları engellemenize yardımcı olur.

L) Disable Universal SSL

Evrensel SSL sertifikalarını devre dışı bırakır. Alan adınız için özel kaydettirilmiş bir SSL sertifikası bulunmuyorsa ziyaretçiler sitenize https üzerinden giriş sağlayamaz.

5- Firewall

CloudFlare tarafından sizin için sunulan güvenlik duvarının ayarlarında değişiklikler yapabileceğiniz bir menü.

A) Rate Limiting

Çoğunlukla site yönetim paneliniz veya kullanıcı girişi sayfaları için uygulayabileceğiniz bir sınırlama. Bu bölgelere gelebilecek saldırıları önlemek için deneme sınırı belirleyebilirsiniz. Bu sayfalara kötü niyetli kişilerin botlar vs. yardımıyla deneme yanılma yapmaları halinde onlara engel olur.

Bu özellik ilk 10.000 engelleme için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sonrasında her 10.000 engelleme işlemi için sizden $0.05 ücret tahsil etmektedir. Bu özelliğin aktifleştirilebilmesi için kredi kartınızın sisteme tanımlamasını yapmalısınız.

B) Security Level

Siteniz için aktif edilmesini istediğiniz güvenlik seviyesini belirleyebilirsiniz. Burada yapacağınız seçim tamamen size kalmıştır. Tavsiyemiz ise Medium yani orta seviye bir güvenlik yeterli olacaktır. Saldırı aldığınız takdirde I’m under attack modunu aktifleştirmelisiniz. Saldırı tamamlandıktan sonra bir süre High güvenlik moduna alabilir sonrasında tekrardan Medium’a düşürebilirsiniz. High ayarında oldukça katı güvenlik önlemleri uygulanmasından dolayı hit düşüşü yaşamanız muhtemelen. Bu yüzden uzun süre bu ayarda kalmanız zararlı olabilir.

C) Challenge Passage

Potansiyel olarak bir tehlike oluşturduğu düşünülen IP adreslerinin ne kadar süreyle uzaklaştırılacağını buradan seçebilirsiniz. Kullanmanızı tavsiye edeceğimiz süre 30 Dakikadır. Zaman zaman uzun süre bir saldırı yapacağını düşündüğünüz zamanlarda bu süreyi arttırıp tekrardan azaltabilirsiniz.

D) IP Firewall – Access Rules

Belirleyeceğiniz bir ip adresi üzerinde işlem veya direk olarak bir ülkeyi engellemek gibi işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Burada yer alan listede otomatik olarak sunucu adresiniz beyaz listeye eklenecektir. Bunun yanı sıra kendi ip adreslerinizi de tanımlayabilirsiniz. Ülke engelleme işlemlerini gerçekleştirmek için Premium planlardan birisini kullanıyor olmalısınız. Ücretsiz üyeler yalnızca tek tek ip engellemesi gibi işlemler yapabilmekte.

E) Firewall Events

CloudFlare güvenlik duvarı tarafından gerçekleştirilen işlemlerin günlüğü burada tutulur. Engellenen ip adreslerinin siteye giriş deneme sayıları gibi bilgileri görebilirsiniz.

6- Speed

Speed sekmesi sayesinde sitenizin daha hızlı açılabilmesini sağlayacak ayarları yapılandırabilirsiniz. Daha öncesinde siteleriniz için hızlanması için optimizasyonlar yaptırdıysanız veya bir Cache eklentisi kullanıyorsanız burada yer alan ayarları kapalı konuma getirmeniz daha yararlı olacaktır.

A) Auto Minify

Sitenizin kaynak kodlarında sıkıştırma işlemi yaparak, gerekli optimizasyon işlemlerini gerçekleştirir.

B) Polish

Sitenizde yer alan görselleri optimize ederek, daha küçük dosya boyutlarıyla yayınlanmasını sağlar. Ücretli planlar için aktif edilebilir.

C) Railgun™

Sitenizde devamlı yenilenen, önbellekleme işlemi yapılmaması gereken sayfaların daha hızlı açılabilmesini sağlar. Bu özellik için ana sunucunuzda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Ayrıca yalnızca Business planda kullanılabilir.

D) Enable Accelerated Mobile Links (BETA)

Google’ın siteleriniz için geliştirdiği AMP teknolojisini içerir. Bu teknoloji sitelerinizin mobil versiyonlarının daha hızlı açılması için geliştirilmiştir. AMP tarafından oluşturulan içeriğin önbelleklenmesi sonucunda daha hızlı açılmasını sağlar. Özelliği kullanabilmek için sitelerinizde AMP standartlarında oluşturulmuş sayfaların yer alması gereklidir.

E) Brotli

Brotli sıkıştırması kullanılarak https bağlantısını kullanan ziyaretçileriniz için sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar.

F) Mirage (Beta)

Bağlantısı yavaş olan mobil kullanıcılar için ekstra bir hızlandırma çalışması sağlar. Ücretli üyeliklerde aktif edilebilir.

G) Rocket Loader™ (Beta)

Sitenizde Javascript kullanan tüm sayfalarınıza giriş sırasında ziyaretçi bu Javascript sayfalarına da yönlendirilir. CloudFlare bu özelliğiyle bu sayfaları da önbelleğine alarak, daha hızlı bir şekilde ziyaretçiye ulaştırmaya çalışır.

Automatic seçeneğinde sitenizde yer alan tüm JS’ler otomatik olarak önbelleğe alınır. Manuel’de ise alınmasını istediklerinizi siz belirlersiniz. Off bildiğiniz üzere kapalı konuma getirir özelliği.

H) Mobile Redirect

Sitenizin mobil için tasarlanmış bağlantısı farklı bir adres yani farklı bir bağlantı yapısına sahipse bu özelliği kullanmalısınız. Yani bilgisayar kullanıcıları isa.gen.tr gibi bir giriş sağlarken mobil kullanıcılar m.isa.gen.tr gibi bir adrese yönlendiriliyorsa.

İ) Prefetching URLs From HTTP Headers

Sayfa başlarında yer alan dinamik halde bulunan sorguların önbelleğe alınarak ziyaretçiye sunulmasını sağlar. Ücretli üyelikler için kullanılabilir.

7- Caching

Sayfalarınızın önbelleğe alınarak daha performanslı ve hızlı çalışabilmesi için gerekli CloudFlare ayarlamalarını yapabileceğiniz sekme.

A) Purge Cache

CloudFlare tarafından alınmış önbelleklerin temizlenmesi için burayı kullanabilirsiniz. Bu alanda manuel olarak elle önbellek temizleme işlemi yapabilirsiniz. CloudFlare’de herhangi bir ayar değiştirdiğiniz takdirde veya sitenizde gerçekleştirdiğiniz değişikliklerin ardından bunu yapmanızı tavsiye ederiz.
Purge Individual Files: Bu seçenek yardımıyla belirleyeceğiniz sayfa veya sayfaların önbelleğini temizleyebilirsiniz.
Purge by Tag (Enterprise): Bu seçenek ile belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin geçtiği sayfa ve yazıların önbelleğini temizleyebilirsiniz. Yalnızca ücretli üyelik için.

Purge Everything: Bu seçenek tüm site önbelleğinizi temizlemeye yarar.

B) Caching Level

CloudFlare’in uygulamasını istediğiniz önbellekleme seviyesini buradan belirleyebilirsiniz.

No Query String: Herhangi bir sorgu dizisi gerçekleştirmeyen sayfaları önbelleğine alarak ziyaretçiyle paylaşır.

Ignore Query String: Sorgu dizisine sahip içeriklerinizi de önbelleğine alarak ziyaretçiye sunar. Bu seçenek aktif olduğunda dinamik bir içeriğe sahip sayfalarınız çalışmayacaktır. Örneğin iletişim formları vs.

Standart: Kontrollü bir önbellekleme hizmeti sunar. Bunun kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

C) Browser Cache Expiration

Sitenizde yer alan bazı dosyaların ziyaretçilerin tarayıcılarında ne kadar süreyle yer edinmelerini belirleyebileceğiniz bölümdür. İçeriği devamlı güncellenen siteler için sürenin kısa tutulması, değişmeyen siteler için ise uzun tutulması yararlı olacaktır.

D) Always Online™

Bu seçenek oldukça değerli bir özellik. Ana sunucunuzda yaşanan herhangi bir olumsuz durumunda erişimi kesilirse, siteniz CloudFlare tarafından alınan son önbellekler dahilinde halen ziyaretçinize açık olacak ve erişilebilir durumda olacaktır.

E) Development Mode

Sitenizde gerçekleştirdiğiniz değişiklikleri anında görüntüleyebilmek için bu modu kullanmalısınız. Aktif olduğu takdirde önbellek üzerinden yayın yapma işlemi durdurulur. Verileriniz direk olarak sunucunuzdan aktarılır. Yoğun trafik aldığınız zamanlarda bunu aktif etmemenizi tavsiye ederiz. Bu durumda sitenizde performans düşüşü ve yavaşlama görülebilir. Bu yüzden ziyaretçi yoğunluğu az olduğu zaman bu işlevi uygulamanız daha doğru olacaktır.

F) Enable Query String Sort

Bu özellik sayesinde tüm sorgular aynanda çalıştırılmayacak, yalnızca istenen sorgular sırayla çalıştırılacaktır. Ücretli üyeliklerin kullanımına açıktır.

8- Page Rules

Sitenizin belli bölümleri için özel olarak hızlandırma, önbellekleme ve güvenlik önlemlerini ayarlayabileceğiniz sayfadır. Örneğin admin paneliniz, giriş sayfaları gibi yerlerde özel ayarlamalar yapabilirsiniz.
Bu sayfa sayesinde örneğin WordPress admin paneliniz için önbellekleme işlemini devre dışı bırakabilirsiniz. Ücretsiz üyelikler için 3 özel kural atama şansı tanınmakta daha fazlası için ücretli üyeliklere geçiş yapmanız gerekmektedir.

CloudFlare ayarları hakkında sizlerle paylaşacaklarımız bu kadar. Bunlar dışında yer alan ayarların çoğu ücretli üyeliklerin kullanımına açık durumdadır. Bu ayarları doğru şekilde yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Eğer ayarlamalarda bir yanlışlık yaptıysanız ve geri alamıyorsanız CloudFlare'i kaldırmanızı tavsiye ederiz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında isterseniz tekrardan 0 kurulum yapabilirsiniz.

CloudFlare Kaldırma: CloudFlare Nasıl Kaldırılır? - CloudFlare nasıl kaldırılır adım adım öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: CloudFlare Ayarlama: CloudFlare Ayarları
CloudFlare Ayarlama: CloudFlare Ayarları
https://2.bp.blogspot.com/-X0J-T5l_BP4/WqpiAG3qO0I/AAAAAAAABPY/FQhylchAYlAooEaduE_OKGwKWDsId3wogCLcBGAs/s640/CloudFlare-Banner.png
https://2.bp.blogspot.com/-X0J-T5l_BP4/WqpiAG3qO0I/AAAAAAAABPY/FQhylchAYlAooEaduE_OKGwKWDsId3wogCLcBGAs/s72-c/CloudFlare-Banner.png
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/03/cloudflare-ayarlama-cloudflare-ayarlari.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/03/cloudflare-ayarlama-cloudflare-ayarlari.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy