Youtube Kanalı Açma Fikirleri ve Youtube'dan Para Kazanma Gerçekleri

youtubeBir youtube kanalı açmak için tek ihtiyacınız doğrulanmış bir google hesabıdır. Google hesabını açtıktan sonra Youtube sitesine giderseniz ve Kanal oluştur diyerek bir youtube kanalı açmış olursunuz. Daha sonra youtube kanalını para kazanmaya açmalısınız. Bunu da şurada anlatmıştım: Youtube Kanalını Para Kazanmaya Açma [2018]

Buraya kadar olan bölümler işin kolay olan bölümleriydi. Yani bir youtube kanalı açmak ve para kazanma başvurusu yapmak herkes tarafından birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilecek işler.

İşin asıl önemli olan bölümünü bir fikir bulabilmek ve youtube'dan para kazanmak! Bu yazıda sizlere somut örneklerle birlikte para kazanmanızı kolaylaştıracak tüyolar ve bizzat tecrübe ettiğim zorluklardan bahsedeceğim. Yazının sonunda bir youtube kanalı açma fikriniz ve para kazanma konusunda detaylı bilginiz olacak.

Öncelikle youtuberlar nereden kazanıyorlar buna bakalım. Adsense adı verilen ve yine Google'a ait bir reklam yayınlama servisi var. Reklam verenler Adwords üzerinden kelime bazlı olarak reklamlarını yayınlarla ve bu reklamlar Adsense sayesinde youtube kanallarında gösterilir. Yayıncının belirlediği orana göre reklamı yayınlayan kanal para kazanır. Bu nedenle her youtube kanalının kazandığı para bir değildir, asla bir oyun kanalıyla ekonomi kanalını kıyaslamaya kalkmayın, abone sayıları üzerinden gelir hesaplamak ise komik bir hatadır.

Youtube gelirlerini belirleyen en önemli unsurlar, izlenme süreniz, reklam verenin kelimeye biçtiği değer ve sizin yayın yaptığınız alandır. Hepsini doğru şekilde ayarlarsanız youtube'dan para kazanırsınız. Adsense'ye kayıt olmak da zor bir iş değildir, onu da hiç dert etmenize gerek yok.

Youtuberların diğer ve en önemli gelir kaynakları Sponsorlardır. Türk reklam verenlerin reklam bütçeleri Avrupa ülkelerine göre çok düşüktür, bu nedenle aynı alanda yayın yapan ve aynı oranda izlenen bir Türk ve bir Alman kanalının kazançları arasında uçurum vardır.

Türk youtube kanalları gelirlerinin çoğunu Adsense'den değil sponsorlardan kazanır. Birçok youtuber daha bu platforma girmeden bunun farkındadır ve ismini duyurmaya çalışır. Çünkü günlerinizi, aylarınızı harcayarak ortaya çıkardığınız videolarda görünen reklamlardan evinizi geçindirecek kadar para kazanamazsınız. Gelen para ancak kiranızı ödemeye yeter, çoğunlukla o kadar bile etmez.

Sponsorluk anlaşmaları ise daha kazançlıdır. Tek bir sponsordan aylık düzenli ödeme alabilirsiniz, kimi sponsor size viral bir video için ödeme yapar, kimisi de canlı yayınınız sırasında bardağını göstermeniz karşılığında... Trendlerde gördüğünüz arabalar, evler, yenilen yemekler dahi youtuberların cebinden çıkan paralarla değil sponsorların karşılamasıyla olur. Hiçbir youtuber, sadece adsenseden kazandığı parayla Dubai'ye gidip orada lüks bir restorant'ta yemek yiyemez. Bunun nedeni dediğim gibi adsense gelirlerinin Türkiye'de çok düşük olmasıdır, bunun ekonomi ve alım gücüyle olan ilişkisine ise şimdilik girmeyeceğim.

Google, Türkiye'ye o kadar az önem veriyordu ki youtube'da reklamların yayınlanmaya başlaması bile sancılı oldu. Avrupa ve ABD gibi ülkelerde insanlar youtuber kavramını çoktan oluşturmuş ve bu bir iş haline gelmişken Türkiye'de insanlar VPN gibi hileler ile kanal açarak para kazanmaya çalışıyorlardı, neyse...

İsim yapmaktan bahsetmiştim. Birbirinin videosunun altında yorum yapan youtuberları hatırladınız mı? Halen çok popüler olan bu uygulama ismini farklı platformda duyurmak için yapılıyor. Bu işleme Çapraz Pazarlama deniyor. Ünlü olan yada ünlü olmaya çalışan Youtuberların farklı kanallarda boy göstermeleri ve onların videolarına yorum yapmaları bunun bir gereğidir. Çoğu youtuber birbirini tanımaz ve şehirdışı-yurtdışı etkinliklere ayıracak zaman bulamaz.

Reklam gelirleri de önemli. Türk insanı bunu kolaylıkla anlıyor, yani hangi kanal hangi videoda reklam yapıyor bunu çok net görebiliyor. Kanal reklam yaptığını belirtmese bile!

Bardak örneğini yukarıda söyledim ama en net örnek olduğu için yine tekrar edeyim... Bir videosunda yada canlı yayınında kahve içen youtuber'in bardağındaki logo size dönüktür. Bu siz farkında olmadan o markaya karşı sempati duyun diyedir. Onlarca yıldır kullanılan bu tekniği Yeşilçam filmlerinde bile görebilirsiniz. "X adlı ünlü şu ürünü tüketiyor, sen de tüket!" gibi...

Partner meselesi var, eminim duymuşsunuzdur. Hangi youtuber hangi partneri kullanıyor bakmışsınızdır belki de... Partnerler, kanal sahiplerini kapanmalara karşı koruyan, hukuki destek sağlayan, onları diğer youtuberlarla tanıştaran, stüdyo ortamı sağlayan ve bunun karşılığında da bir miktar ödeme alan kurumlardır. Partnerlerin özellikleri bunlarla sınırlı değil ve her ünlü youtuber'ın bir partneri vardır.

Partnerler özellikle kanalın telif hakkı ihlaline karşı kapanmasını engeller, youtube bu tür bildirimleri ciddiye aldığı için bir sabah kanalınızı kapanmış olarak görmeyin diye partnerler vardır. Sağladıkları imkanlar ve kazancınızdan yaptıkları kesinti farklıdır. Her partner her youtuberla çalışmaz. Partner, sizinle youtube arasındaki köprü vazifesini görür, size direk iletişim olanağı sağlar. Ayrıca ödemelerinizi de onlar yapar, yani önce youtubedan ödemeyi alır ve kendi payını çıkardıktan sonra geri kalanı banka hesabınıza yatırır.

Peki ne üzerine kanal açarsam para kazanabilirim? Bunun yanıtı sizde ancak size yardımcı olacak birkaç fikri vereceğim merak etmeyin.

Bir kanal açma niyetindeyseniz sevdiğiniz işi yapmalısınız. Aklınıza oyun kanalı gelebilir ancak ülkenin en büyük oyun kanalı dahi kazançlarının çok düşük olmasından ve videoların izlenmemesinden şikayetçidir. PintiPanda kanalının bu konudaki videolarına gözatabilirsiniz.

Youtube, yaptığı bir güncellemeyle oyun kanallarını eskisi kadar ön plana çıkarmaz hale geldi. Bu güncelleme oyun kanallarına ciddi darbe vurdu ve gelirler çakıldı. Bunu iyi analiz eden Türk youtuberlar ise öngörülü davranarak kanallarını oyun formatından eğlence formatına çevirdi. Somut örnekler için bkz: Enes Batur ve Orkut Işıtmak. Her iki kanalda da artık oyun videolarına değil eğlence videolarına ağırlık veriliyor.

Eğer sizde bu tür etkinliklerin içinde bulanabilirim diyorsanız eğlence kanalları uzun süre daha para edecek gibi duruyor...

Türkiye'nin ilk youtuberlarından Ruhi Çenet geçtiğimiz günlerde youtube'dan kazandığı parayı açıkladı. Videoda söylediğine göre yalnızca Adsense'de 5 yılda 478 bin TL kazanmış Ruhi Çenet. Basit bir hesapla Ruhi Çenet Videoları kanalının aylık 8 bin TL adsense gelirinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelirin büyük bir bölümü partner kesintisiyle gidecek, ayrıca youtube'da bir miktar kendi payını alacak. Sonuç olarak bu kanalın geliri yaklaşık olarak aylık 3-4 bin TL.

Ruhi Çenet ülkenin en çok izlenen kanallarından biri. Her bir videosu milyonlarca izlenen ve bazı videoları ders diye okullarda gösterilen bir kanaldır. Bu durum bize izlenme ve abone sayısının hiçbir anlam ifade etmediğini ve en ünlü youtuberin bile ancak bir evi geçindirecek kadar para kazanabildiğini gösteriyor (sadece adsense ile). Ruhi Çenet kanalı başlarda az daha sonra ise oldukça iyi rakamlar kazanmış olabilir, bunu kendisi göstermedikçe net olarak bilemeyiz, sadece toplam kazancı yayın yapılan süreye bölerek ortalama bir kazanç miktarı hesaplayabiliyoruz.

Oyun kanallarının bittiğinden bahsettik, ki çevrenizde oyun kanalı sahibi olanlar varsa 3-4 senelik emeklerinin karşılığı olarak ancak 50-100k takipçiye ulaşabildiklerini görürsünüz. Bu tür çöpe giden kanal fikirlerinden biri de "Bilgi kanalları".

Bilgi kanalları da tıpkı oyun kanalları gibi artık öne çıkarılmayan kanallardan. Orta Dünya gibi marjinal ve niche bir kitleyi hedefleyecekseniz kanalın tutma olasılığı var ancak sürekli araştırma yapmak, bilgi edinmek, bu bilgileri doğrulamak, liste videoları haline getirip günlük olarak yayınlamalısınız.

Youtube bir çark gibi... Bu çark sürekli dönüyor ve çarkın dişlilerinden birinde sorun çıkarsa yerine hemen yenisi geliyor. Takip ettiğiniz ünlü youtuberlara bakın, günde en az 1 veya 2 video içerik üretmek zorundadırlar, aksi takdirde youtube tarafından geri plana atılırlar. Sürekli içerik üretmeyen ve aktif olmayan kanallar unutulmaya mahkumdur. Youtube içerik üretimine sadece birkaç hafta ara vermeniz bile gelirlerinizin düşmesine neden olur. Youtube, videolarınızı göstermemeye başlayacağı için haliyle reklam da yayınlayamazsınız.

Videolarınızı izleyenlerin büyük çoğunluğunun Adblock kullandıklarını unutmayın. Yaklaşık yarım milyon izlenmenin %30-40 kadarı adblock kullanıyor. Bu, o kişilere reklam gösteremeyeceğiniz anlamına geliyor. Özellikle Googleh Chrome Adblocker'i ayrım yapmaksızın bütün reklamları temizliyor ve size para kazanmak fırsatı tanımıyor (İzlenmenin bir anlam ifade etmediğinin diğer kanıtı).

Youtube kanalı açma fikirlerinin en işe yarar olanları Ekonomi konulu olanlardır. Forex, Kredi, Banka, Bitcoin vb coinler, Borsa konularında yapacağınız her yayın izlenecektir. Bu konuların izleyici kitlesi 30 yaş ve üzerinde olanlardır. Alım gücü, tıklama oranları ve etkileşimleri yüksektir. Ekonomi konulu kitap videosu bile çekseniz iyi bir başlangıç olabilir. Çünkü para insanların dikkatini çekiyor, ülkenin ekonomik durumu da ortada.

Bir bankayla e-ticaret sitesinin reklam bütçeleri bir değildir. Banka reklamları daima miktarı yüksek tutar ve bu reklamların görüntülendiği siteler/videolar daha çok kazanırlar.

Peki youtuberlar vergi veriyor mu? Evet elbette veriyorlar. Ülkemizde youtuber vergisi adında bir yasa olmasa da gelir vergisi vardır. Devletin belirlediği yıllık kazanç miktarının üzerine çıkan herkes bu vergiyi ödemek zorundadır. Banka hesabınıza giren paranın takibi yapıldığından bu limiti aştığınızda vergi dairesi peşinize düşecektir. Kısaca her youtuber vergi vermiyor, sadece bu işten dişe dokunur para kazananlar vergiye tabii oluyor. Bu konuda detaylı bilgi için "gelir vergisi tarifesi 2018" şeklinde arama yapabilirsiniz, miktarlar devletin sitesinde net olarak yazmaktadır. Her kurum ve kazanç alanı için ayrı kural ve oran belirlenmediğinden bu miktarlar youtuberlar dahil herkesi bağlar.

DEVAM EDECEK...

YORUMLAR

BLOGGER: 2
Loading...
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: Youtube Kanalı Açma Fikirleri ve Youtube'dan Para Kazanma Gerçekleri
Youtube Kanalı Açma Fikirleri ve Youtube'dan Para Kazanma Gerçekleri
https://3.bp.blogspot.com/-Fdx9s-HYRPg/WmSSwUZNQRI/AAAAAAAAEvM/5tFHwmpMr0EelNkiC7A4FcwdOkq22tTIACLcBGAs/s640/youtube-para-kazanma.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Fdx9s-HYRPg/WmSSwUZNQRI/AAAAAAAAEvM/5tFHwmpMr0EelNkiC7A4FcwdOkq22tTIACLcBGAs/s72-c/youtube-para-kazanma.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2018/01/youtube-kanal-acma-fikirleri-gercekler.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2018/01/youtube-kanal-acma-fikirleri-gercekler.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy