Anasayfa / Uncategorized / Windows 10 Uygulamaların Arkaplanda Çalışmasını Engelleme

Windows 10 Uygulamaların Arkaplanda Çalışmasını Engelleme

windpws 10 uygulamalarWindows 10 ilk yüklendiğinde yerleşik olarak gelen uygulamaların arkaplanda çalışmasına izin verir. Arkaplan uygulamaları bildirim gönderebilir, bilgi alabilir ve arkaplanda devamlı kaynak tüketirler.

Örneğin, Windows 10’daki Mail uygulaması arka planda devamlı çalışır. Çalışırken de gelen kutunuza yeni bir e-posta geldiğinde bunu otomatik olarak kontrol ederek size bildirir. Diğer uygulamalar da aynı şekilde çalışır ve devamlı işlem yaparlar. Kullanmadığınızda bile…

Windows 10 uygulamaları bazı kullanıcıların işini oldukça rahatlatır. Örneğin Fotoğraflar uygulaması vazgeçilmez bir özelliktir ve bilgisayarındaki bütün görselleri görüntülemenizi sağlar. Siz uygulamayı açtıktan sonra kapatsanız bile uygulama arkaplanda işlem yapmaya devam eder ve bilgisayarınızın poerformansını etkiler.

Windows 10 Uygulamaları Arkaplanda Çalışmasın

Ayarlar > Gizlilik > Arkaplan Uygulamaları bölümüne ulaşın.

Burada yer alan “Uygulamaların arkaplanda çalışmasına izin ver” butonunu kapalı konuma getirerek listedeki tüm uygulamaların arkaplanda işlem yapmasını engelleyebilirsiniz.

Sadece belirli uygulamaları engellemek isterseniz uygulama isimlerinin karşısındaki butonları kapalı konuma getirebilirsiniz.

windows 10 arkaplan uygulamaları nasıl kapatılır
windows 10 arkaplan uygulamaları nasıl kapatılır

Windows 10 uygulamalarının arkaplanda çalışmalarını durdurarak laptop/tablet cihazınızın pil süresini de uzatmış olursunuz. Arkaplanda çalışan uygulamalardan bazıları şunlardır:

Alarmlar ve Saat, Ayarlar, Bağlan, Filmler ve TV, Fotoğraflar, Geri Bildirim Merkezi, Groove Müzik, Haritalar, Hava Durumu, Hesap Makinesi, Hava Durumu, Kamera, Kişiler, Mesajlaşma, Microsoft Edge, Microsoft Solitaire Collection, Microsoft Store, Mixed Reality Viewer, Office’i Edinin, OneNote, Paint 3D, Posta, Print 3D, Ses Kaydedicisi, SkecthBook, Skype, Sticky Notes, Windows Defender Güvenlik Merkezi, Xbox, Yardım Al, Ücretli Wifi & Hücresel, İpuçları…

Arkaplan uygulamarı nasıl kapatılır buna değinmiş olduk.

Unutmayın; Windows 10 uygulamalarının arkaplanda işlem yapmalarını engellemek demek onları silmek yada çalışamaz hale getirmek demek değildir. Bu işlem uygulamaları aktif tutar ve kullanıldıktan sonra arkaplanda veri tüketmelerini engeller.


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

1 yorum

  1. windows 10'da arka planda çalışan uygulamar hem bilgisayarı hemde interneti yavaşlatır.bunları kapatmak en iyi çözüm.bende kapattım gözle görülür bir fark oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir