Anasayfa / Uncategorized / Ağ Bağlantısı Simgesi Kayboldu | Ağ Simgesi Görünmüyor

Ağ Bağlantısı Simgesi Kayboldu | Ağ Simgesi Görünmüyor

Ağ Bağlantısı Simgesi Kayboldu | Ağ Simgesi Geri GetirmeAğ bağlantısı simgesi kaybolduysa ne yapılmalıdır? Ağ bağlantısı simgesi neden kaybolur? Ağ simgesi (internet simgesi) görünmüyorsa çözüm nedir? Ağ bağlantısı simgesi yoksa geri getirmenin yolu nedir? Birlikte öğrenenelim…

Windows’la birlikte hayatımıza giren ağ simgesinin birçok yararı var. Ağ bağlantılarına ulaşmamızı ve anlık ağ durumu bilgisi almamızı sağlayan bu küçük simge bazı durumlarda kaybolabilir. Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

Ağ bağlantısı ekranın sağ alt bölümünde konumlanarak size internet bağlantınız hakkında bilgi verir. İnternet yoksa kırmızı, sorunluysa sarı renklidir. Yada ethernetle mi yoksa wifi bağlantısı ile mi bağlanıyorsunuz bunu da anlayabilirsiniz.

Ağ Bağlantısı Simgesi Neden Kaybolur?

Buna neden olan pek çok şey vardır. Örneğin virüsler… Girdiğiniz sitelerdeki reklamlardan yada indirdiğiniz dosyalardan bilgisayarınıza sızan bu zararlı yazılımlar ağ simgesini gizleyebilir ve ağda işlem yapmanızı engelleyebilirler. Hatta bazı virüsler internet bağlantınızı dahi kesebilir.

Ağ simgesinin kaybolma nedenlerinden biri de driverların (sürücülerin) eksik yüklenmesidir. Format sonrasında yüklenmesi gereken wifi yada ethernet sürücüsü yüklenmezse zamanla simge ortadan kaybolabilir.

Bir diğer neden de Window işletim sistemi üzerinde yapılan yanlış değişikliklerdir. Windows 10 kullanıcıları için ayarlar bölümünde bazı simgelerin gizlenebildiği seçenekler vardır. Bazen istemeyerek de olsa ağ simgesinin gizlenmesini seçebiliriz.

Sebebi her ne olursa olsun görev çubuğunda ağ bağlantısı simgesi görünmüyorsa onu geri getireceğiz!

Ağ Bağlantısı Simgesini Geri Getirme

Çözüm 1

Bu yolu kullanarak sistem ayarlarında ağ bağlantısı simgesini aktif hale getireceğiz.

Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu > Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin.

sistem simgelerini aç veya kapat
ağ bağlantısı simgesi kayboldu – sistem simgelerini aç veya kapat

Burada ağ simgesinin açık durumda olduğundan emin olun.

ağ bağlantısı simgesi gösterme
ağ bağlantısı simgesi gösterme

Çözüm 2

Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak pratik bir çözüm yolu olabilir. Windows Gezgini’ni yeniden başlattığınızda birçok özellik yeniden başlatılır ve sıfırlanır. Ağ bağlantısı simgesinin gözükmemesi sorununa çözüm yollarından biri de bu’dur.

windows gezginini yeniden başlat
ağ bağlantısı simgesi geri getirme

Çözüm 3

Yalnızca Pro ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilen bir çözüm yöntemi var. Ağ bağlantısının silinmesine neden olan bu ayarı devre dışı bırakarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Çalıştır özelliğini kullanarak yada arama bölümüne “Gpedit.msc” yazarak “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi“ni açın.

Sol menüden Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu bölüme gelin.

Buradaki ayar listesinden “Ağ simgesini başlat menüsünden kaldır” seçeneğini dere dışı bırakın.

ağ simgesini başlat menüsünden kaldır
ağ simgesini başlat menüsünden kaldırma ayarı

Çözüm 4

Ağ simgeniz kaybolduysa ve geri getirmenin yollarını arıyorsanız ethernet ve wifi sürücünüzü güncellemeyi/yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Anakart modelinize uygun olarak internette arama yapın. Anakart sitesinin destek bölümünde bulabileceğiniz internet sürücünüzü kurup bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Driver kurmak internet ayarlarını sıfırlayacağı ve hatalara neden olan sorunları da çözeceği için ağ simgesini de geri getirecektir.

Ethernet/wifi driverini daha önce hiç kurmadıysanız anakartınızın markasına uygun siteye giderek yada google’da arama yaparak en güncel sürücüyü bulun ve kurun. Eğer daha önce driver kurduysanız Aygıt Yöneticisi > Ağ Bağdaştırıcısı (çift tık) bölümündeki eski sürücüleri kaldırın ve güncel sürücüyü kurun.


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

2 yorumlar

  1. ağ bağlantısı simgesi eski bilgisayarımda sürekli kayboluyor ve internet gidiyordu.sizin de anlattığınız gibi windows gezginini yeniden başlat yapıp düzeltiyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir