Anasayfa / Uncategorized / Windows’u Güvenli Modda Başlatma ve Güvenli Moddan Çıkma

Windows’u Güvenli Modda Başlatma ve Güvenli Moddan Çıkma

windows 10Güvenli mod, bilgisayarınızı en az sayıda sürücü ve hizmetle başlatır. Güvenli modda bilgisayarın üçüncü parti hiçbir yazılım ve sürücüsü yüklenmez. Windows’un kendisi bile bazı özelliklerini kapatarak yalnızca temel işlevleri yerine getirir. Windows normal olarak başlatıldığında bütün program, sürücü ve hizmetleri (servisleri) çalıştırır. Güvenli modda ise yalnızca temel fonksiyonlar yerine getirilir ve işlemler kısıtlanır.

Windows 10’da güvenli mod, yolunda gitmeyen durumlar için gereklidir. Örneğin bilgisarınıza kötü amaçlı bir yazılım bulaştıysa yada mavi ekran hatası almanıza neden olan bir sürücüyü silmek için güvenli modda başlatmayı deneyebilirsiniz. Virüsler ve sürücüler güvenli modda aktif olmadıkları için ortadan kaldırılmaları daha kolaydır.

Peki Windows güvenli modda nasıl başlatılır, güvenli modu açmanın pratik yolu var mıdır, güvenli moddan nasıl çıkılır? Tüm bu soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Windows’u Güvenli Modda Başlatma

Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma’ya gelin ve burada “Gelişmiş Başlangıç” kısmındaki “Yeniden başlat” butonuna tıklayın.

Açılan mavi ekranda Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat’ı seçin.

Sorun Gider

Gelişmiş Seçenekler

Başlangıç Ayarları

Başlangıç Ayarları kısmında Yeniden Başlat butonuna tıklayın.

Bu alanda “Güvenli modu etkinleştir” seçeneğini göreceksiniz. Klavyenizin üst kısmında 4 yada F4 tuşuna basarak güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Güvenli modu yukarıda gösterilen şekilde açtıysanız haliyle güvenli moddan çıkmanız da gerekir. Ancak bunun için bir şey yapmanız gerekmiyor. Bilgisayarınızı her zamanki gibi yeniden başlattığınızda güvenli moddan otomatik olarak çıkılacak ve Windows’unuz normal şekilde başlatılacaktır.

Olur da güvenli modu kapatamazsanız sol alt köşedeki Windows işaretine sağ tıklayıp “Çalıştır”ı seçin ve “msconfig” yazarak sistem yapılandırması ayarlarına girin. Burada Genel sekmesinden Normal Başlangıç’ı seçin.

Ardından Önyükleme sekmesine geçin ve Güvenli Önyükleme seçeneklerinin tiklerini kaldırıp Uygula diyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows’da güvenli mod nasıl açılır ve nasıl kapatılır öğrenmiş olduk. Güvenli moda girişin birçok farklı yöntemi olsa da en basit yöntem bu şekildedir.

Güvenli modu kullanarak bilgisayarınızdaki virüsleri yok edebilirsiniz. Güvenli modda tarama yapabilen antivirüs programları kullanmanız yeterli.


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir