Anasayfa / Uncategorized / PUBG FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

PUBG FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

pubg fps arttırmaPUBG son dönemlerin en iyi Survival oyunu. Oyunda 100 kişinin rastgele bölgelerine indiği bir adada silah ve cephane toplayarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. En sona kalan en büyük ödülü alıyor.

Hal böyle olunca FPS’nin yüksek olması şart. Akıcı bir oyun deneyimi yaşamak daha uzun süre hayatta kalmanızı ve düşmanlarınıza daha çok hasar vermenizi sağlar.

Peki PUBG’de FPS nasıl arttırılır? Aslında bu sorunun yanıtı için iyi bir ekran kartı alın demek yeterli olabilirdi ama GTX 1070 gibi ekran kartlarında bile FPS sorunlarına yol açabilen bir oyunla karşı karşıyayız. O nedenle bazı ufak dokunuşlar yaparak oyundan maksimum performansı almaya çalışacağız.

PUBG FPS Yükseltme Yöntemleri

FPS’yi yükseltmenin ilk adımı oyunun grafik ayarlarını doğru düzenlemekten geçiyor. PUBG’de fps düşüşlerine neden olan en büyük unsur Screen Scale yani Ekran Ölçeği. En yüksek ayarla en düşük ayar arasında ortalama 40 FPS fark var. Bu ayar oyundaki çözünürlüğü arttırıp azaltmaya yarıyor. Ayrıca yükselttikçe dokular daha net görünüyor ve rakipleri ayırt etmek kolaylaşıyor. Tam olarak ne işe yaradığını görebilmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Yine grafik ayarlarında Kenar Yumuşatma, Rötuş, Gölge, Doku, Efektler, Yeşillik ve Görüş Uzaklığı ayarlarını kendi sisteminize göre ayarlamalısınız. Ultra ayarlar ile En Düşük ayarlar arasında ortalama 30-40 FPS fark oluşuyor.

En İyi Grafik Ayarları

Toni Sosa isimli e-sporcunun grafik ayarlarını sizler için buraya ekliyorum, bizzat kendim de bu ayarları kullanarak GTX 960 ekran kartımda ortalama 80 FPS ile oynuyorum. Bu ayarların oyunu çamur gibi yapacağını düşünebilirsiniz ancak kesinlikle değil. Kabul edilebilir görüntü ve yüksek fps ile oynuyorsunuz.

pubg en iyi grafik ayarları
pubg en iyi grafik ayarları

NVDIA Ayarları

NVDIA Denetim Masası ayarlarına dokunmayın. Yerli ve yabancı kaynakların çoğunda NVDIA ayarlarının FPS’yi arttırdığı söylenmiş fakat bu yanlış bir bilgi. Bizzat kendiniz de test edip görebilirsiniz. NVDIA denetim masasında tüm ayarlarını performans moduna alsanız dahi oyuna yarardan çok zarar sağlayacaktır.

NVDIA ayarlarında herhangi bir değişik yapmadan varsayılan ayarları kullanın. Eğer ayarları değiştirdiyseniz 3D Ayarlarının Yönetilmesi bölümüne gelin ve “Geri Yükle” diyerek varsayılan ayarlara geri dönün. Bunu yapıyoruz çünkü NVDIA hali hazırda oyun için performasını en iyi duruma getirmek için gerekli ayarları kendisi yapıyor.

Başlatma Seçenekleri

PUBG başlatma seçeneklerinden bazı ayarlar yaparak da FPS arttırmanız mümkün. Steam > PlayerUnknown’s Battlegrounds’a sağ tık Özellikler > Başlatma Seçeneklerini Ayarla bölümüne aşağıdaki komutları yazıp kaydedin.

-sm4 (İşlemci çekirdek sayınıza göre 4 rakamını değiştirebilirsiniz)
-USEALLAVAILABLECORES
-malloc=system
+mat_antialias 0 window

Bu komutları dikkatli kullanın, bilgisayar kaynaklarınızı PUBG’ye yönlendireceğinden yüksek bellek ve işlemci tüketimi yaratabilir. Sorun yaşarsanız komutları silin.

FPS Arttırmak İçin İnce Ayarlar

Son PUBG FPS arttırma yöntemi ise Reddit’de bir oyuncunun keşfettiği ince bir ayar. Kendisi FPS değerinin oldukça arttığını belirtmiş, denemekten zarar gelmez diyerek anlatmak istiyorum.

Bilgisayarınızda şu dosyaya ulaşın: C:Program Files (x86)SteamsteamappscommonPUBGTslGameBinariesWin64
TslGame uygulamasına sağ tıklayıp Özellikleri açın.
“Yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kıl” seçeneğini işaretleyin.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

pubg akıcı oyun deneyimi için ince ayarlar
pubg akıcı oyun deneyimi için ince ayarlar

Ekran Kartınızı OC Modunda Kullanın

Ekran kartınızın çekirdek hızı oyun için performansı etkileyen en önemli unsurdur. Çekirdek hızı ne kadar yüksekse oyun için FPS değeri de o kadar yüksektir. PUBG sistem kaynaklarını ciddi anlamdan sömüren bir oyun olduğundan mümkün olduğunda fazla kaynak ayıracağız. Bunu yapmanın yolu ekran kartını OC yani overclock modunda kullanmak. OC modu kartınızı verebileceği en yüksek performansa çıkarmaya yarar.

OC modunu açmak için kartınızın markasına göre sürücüsünü indirmelisiniz. Geforce Experience’yi değil Afterburner yazılımını kastediyorum. Afterburner üzerinden çalışma frekans hızlarınız (mhz) arttırsanız fps’niz de artacaktır.

Aralık ayının son haftası PUBG’nin kararlı sürümü yayınlanacak. Kararlı sürümle birlikte FPS sorunları da çözülecektir diye umuyorum. İyi oyunlar!


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

3 yorumlar

  1. https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1170516116 şu programıda eklermisin 15-30 FPS arasında artış sağlıyor..

  2. Güzel bir rehber olmuş. İşime yaradı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir