Anasayfa / Uncategorized / CS:GO En İyi Crosshair Ayarları

CS:GO En İyi Crosshair Ayarları

CS:GO oyununda nişan alabilmek neredeyse her şeydir. Sonuçta rekabetçi bir oyun oynuyorsunuz ve rakipleriniz de sizi vurmaya daima hazırdır. İyi nişan alamayan bir oyuncu kaybetmeye mahkumdur. İyi nişan alabilmenin yolu bol antrenman yapmak, ekipmanları etkin bir şekilde kullanabilmek ve iyi bir crosshair ayarına sahip olmaktan geçer. Peki nedir bu crosshair ayarı? Nasıl ayarlanır?

Crosshair ilk Counter Strike sürümünden bu yana bizimle olan, ekranın tam ortasında bulunarak rakibe nişan almayı kolaylaştıran işaretin adıdır. Çözünürlüğe, ekran boyutuna göre türlü varvasyonları olan crosshair’i en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz buna bakalım. Crosshair’e ayar çekmemizin nedeni oyunun varsayılan crosshair ayarlarının inanılmaz derecede kötü ve kullanışsız olmasıdır.

Crosshair nasıl değiştirilir, hangi crosshair komutları nelerdir, hangi komut ne işe yarar aşağıda yanıtını bulabilirsiniz.

Crosshair Haritaları

CS:GO Crosshair ayarını değiştirmek istiyorsanız üç seçeneğiniz var. Bunlardan ilki bir crosshair haritaları indirmek ve yüzlerce crosshair içinden daha iyi olduğunu düşündüğünüz birini seçmektir. Bu haritaların en iyi yani dünyaca ünlü profesyonel CS:GO oyuncularının crosshairlerini bulundurmasıdır. Uzmanlar hangi crosshairi kullanıyorsa siz de onu kullanma şansına sahipsiniz. Haritaları incelemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

crashz’ Crosshair Generator v2

crosshair generator map
crashz’ Crosshair Generator v2

Crosshair Generator

Diğer crosshair değiştirme yolu ise manuel yani kendi zevkinize göre ayarlar belirleyerek olur. Konsolu açarak hangi crosshair ayarını değiştirmek istiyorsanız o komutu yazarak değerini arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Bu yöntem daha çok profesyoneller veya uzun süredir bu oyunu oynayanlar içindir. Komutlar sürekli aklınızda olduğundan farklı bir yerde aramak zorunda kalmazsınız.

Crosshair generator siteleri:

http://tools.dathost.net/
http://crosshairgenerator.com/apps/csgo/
http://fluxarray.com/csgo_crosshair/
http://csgopedia.com/crosshair-generator/

Crosshair Generator sitelerinde elde ettiğiniz konsol komutları toplu şekilde kopyalayıp oyun içindeyken konsola yapıştırabilirsiniz.

Crosshair Ayarları

Son crosshair değiştirme yöntemimiz ise manuel crosshair değiştirmek. Neden manuel değiştiriyoruz çünkü oyun sırasında bazı crosshair ayarlarını değiştirmek gerekiyor. Sürekli aynı haritalarda oynuyorsanız sorun yok ancak her crosshair her haritaya uygun olmuyor. Özellikle renklerde değişiklik yapmak gerekebiliyor. Maç sırasında çıkıp başka bir haritaya yada siteye bakmanız pek mümkün olmayacağından komutu kendiniz değiştirerek sorununuzu giderebilirsiniz.

Hangi crosshair komutu ne işe yarar:

cl_crosshairstyle: Bu komutun yanına tırnak içinde 0-5 arası rakamlar yazarsanız crosshair stili değişir. Önerilen cl_crosshairstyle “5”

cl_crosshaircolor: Crosshair rengini değiştirir. 0-5 arası rakamlar girebilirsiniz. Önerilen cl_crosshaircolor “5”

cl_crosshairalpha
: Crosshair’in belirginliğini arttırıp azaltmaya yarar. 50 en düşük, 255 en yüksek değerdir. Önerilen: cl_crosshairalpha “255”

cl_crosshairdot: Crosshair’in ortasına nokta ekler. 0 olursa nokta gider, 1 olursa nokta eklenir. Önerilen: cl_crosshairdot “0”

cl_crosshairsize: Crosshair’i oluşturan çubukların uzunluklarını belirlemeye yarar. En az 1 en fazla sonsuz olabilir. Önerilen cl_crosshairsize “2”

cl_crosshairgap: Crosshair’in ortasındaki genişliği belirler. -2 ile sonsuz arasında değer girebilirsiniz. Önerilen: cl_crosshairgap “-2”

cl_crosshairthickness: Crosshair çubuklarının kalınlığını belirler. En az 0.5 en fazla sonsuz değer girebilirsiniz. Önerilen: l_crosshairthickness “1”

cl_crosshair_drawoutline: Crosshair çubuklarına çerçeve ekler. 0 yada 1 değeri girebilirsiniz: Önerilen: cl_crosshair_drawoutline “1”


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir