Anasayfa / Uncategorized / Wikipedia’ya Nasıl Girilir? | Wikipedia’ya Giriş Yöntemleri

Wikipedia’ya Nasıl Girilir? | Wikipedia’ya Giriş Yöntemleri

wikipedia nasıl girilirWikipedia yıllardır insanlara ücretsiz bilgi sunan, özgür bir ansiklopedi projesi. Bu site geçtiğimiz aylarda siyasi nedenlerden dolayı yasaklandı. Bu yasağın haklı olup olmadığını tartışmayacağım, bunun kararını verecek kişi ben olmadığım için.

Ancak Wikipedia’nın yasaklanmasının Türk internet kullanıcılarını üzdüğünü söyleyebiliriz. Çünkü herhangi bir konuda araştırma yaptığınızda bilgi bulabildiğiniz ender sitelerden birisiydi. Hemen her kategoride yazarlar bu siteye içerik girdikleri için devasa ve bir internet ansiklopedisi oluşmuş durumda.

Hal böyle olunca insanları bu internet kütüphanesinden alıkoyamıyorsunuz. Yasaklansa dahi alternatifsiz tek kaynak olduğu için insanlar bu siteye bir yolunu bulup girmeyi başarıyor.

Şu anda Wikipedia’ya girmeye çalıştığınızda dns kullansanız bile “Bu siteye ulaşılamıyor. Bağlantı sıfırlandı.” hatası alıyorsunuz.

Bende bu yazımda Wikipedia’ya nasıl girilir bundan bahsetmek istiyorum. Amacım devletin koyduğu yasakları delmeye özendirmek değil, insanların bilgi alma özgürlüklerini bir nebze devam ettirmeye çalışmaktır.

Wikipedia’ya Giriş Yöntemi: 0wikipedia

Wikipedia’ya girmek için program kullanmadan uygulayabileceğiniz pratik bir yöntem var. Kim tarafından geliştirildi emin değilim fakat wikipedia’ya giriş için en pratik yol olduğunu söyleyebilirim. Wiki Zero olarak da bilinen bu yansıtma yöntemi uygulamak için girmek istediğiniz wiki adresinin başına 0 (sıfır) rakamını eklemeniz yeterli. Hem mobilde hem de masaüstünde işe yarıyor.

Daha sonra site içinde gezinmek için aynı işlemi tekrarlamanıza gerek yok. Ancak sayfayı kapatıp tekrar girmek isterseniz yine adresin başına 0 yazmak zorundasınız. Örnek bir uygulama için aşağıdaki görseli inceleyin:

wikipedia giriş
wikipedia giriş

VPN Kullanarak Wikipedia’ya Girmek

opera vpn
opera vpn ile wikipediaya girebilirsiniz

VPN internette gezinirken bilgilerinizi şifreleyerek size daha güvenli bir deneyim sunan aracılık hizmetidir. Bu hizmetin bir faydası da erişimi engellenen sitelere giriş yapılmasını sağlamasıdır. Wikipedia’ya giriş yapabilmek için VPN kullanabilirsiniz, bütün vpn programları veya eklentileri sorunsuz çalışacaktır.

Ancak benim önermek istediğim VPN programı Opera tarayıcısına ait. Opera VPN, tarayıcıya entegre şekilde çalıştığı için açıp kapatmak çok kolay. Ayrıca tamamen ücretsiz ve reklamsız. Bir wikipedia sayfasına girmek istediğinizde vpn’yi aktifleştirip işiniz bittiğinde kapatarak kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Opera’yı VPN hakkında bilgi edinmek için: Opera VPN Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?

WikiZero: Wikipedia Okumanın En Kolay Yolu

wikipedia zero
wikipedia zero sitesi sayesinde reklamsız  ve programsız orjinal wiki sayfalarını görüntüleyin

Wikipedia sitesine giriş yapmak için en sağlıklı yollardan biri de WikiZero (Wikipedia Zero) sitesini kullanmak. Wikipedia’da bulunan içeriklerin birebir aynısını bulabileceğiniz site yine Wikipedia Vakfı tarafından geliştirilmiş. Eğer merak ettiğiniz bir konuda bilgi edinmek istiyorsanız bu sitede arama yapmak işinize yarayabilir. Engelli olmadığı için vpn gibi çözümlere de ihtiyacınız yoktur. Wikipedia Zero hakkında detaylı bilgi edinmek için: WikiZero Nedir? Wikipedia Okumanın En Kolay Yolu | Wikipedia Zero


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir