Blogger SEO Ayarları #2 (Arama Tercihleri)

blogger seo ayarlarıBlogger SEO ayarları serisinin ikincisi konusuyla karşınızdayım. Bu yazıda Blogger'in birkaç yıl önce sistemine dahil ettiği "Arama Tercihleri" isimli ayarlara göz atacağız. Bu ayarları kullanarak yazılarımızın arama sonuçlarında nasıl daha üst sırada çıkabileceğine vb birçok ayarı öğreneceğiz.

Önceki yazımızda Yazı Başlıklarının nasıl SEO uyumlu hale getirileceğini öğrenmiştik. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Blogger SEO Ayarları #1 (SEO Uyumlu Yazı Başlıkları)

Arama tercihlerine ulaşmak için blogger panelinden Ayarlar > Arama Tercihleri bölümüne gidebilirsiniz. Her bir ögenin ne işe yaradığına ve nasıl kullanıbileceğine bakacağız.

Meta Etiketler


"Meta etiketler" bölümündeki "Açıklama", sitenizin arama açıklamasını gireceğiniz yerdir. Buraya sitenizi tam anlamıyla ifade eden 150 karakter uzunluğunda bir açıklama yazabilirsiniz. "Arama açıklamaları etkinleştirilsin mi?" seçeneğinin evet olarak işaretlemeniz yeterli.

arama açıklaması

Ayrıca bu özelliği aktifleştirmek yazılarınızın arama açıklamalarını düzenlemenizi de sağlar. Az önce blog ana sayfanızın açıklamasını girdiğiniz, şimdi ise her yazıya ayrı ayrı meta açıklama gireceksiniz. Yeni bir yazı girerken sağ menüde Arama Açıklaması sekmesi görürsünüz, buna Meta Açıklaması da denir. Oraya yazınızın anahtar kelimelerini de içeren ortalama 150 karakterlik bir açıklama girebilirsiniz.

arama meta açıklaması

Bloğunuzun ve yazılarınızın arama açıklamasını girdiğiniz, bunu bir de google amcaya tanıtmalısınız :) Bunun için tema kodlarınızda <head> kodunu bulun ve hemen altına aşağıdaki kodları ekleyin.

[<b:if cond='data:blog.metaDescription != ""'>
<meta expr:content='data:blog.metaDescription' property='og:description'/>
<meta expr:content='data:blog.metaDescription' property='description'/>
</b:if>

<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
<meta content='article' property='og:type'/>
<b:else/>
<meta content='website' property='og:type'/>
</b:if>

<b:if cond='data:blog.postImageUrl != ""'>
<meta expr:content='data:blog.postImageUrl' property='og:image'/>
</b:if>

<meta expr:content='data:blog.title' property='og:site_name'/>]

Hatalar ve Yönlendirmeler


"Sayfa Bulunamadı Sayfası için Özel İçerik" kısmına kullanıcıları bilgilendirmek içindir. Bu ayar 404 denilen, girildiğinde hiçbir içerikle karşılaşılmayan boş hata sayfaları içindir. Şöyle bir açıklama girebilirsiniz: "Aradığınız sayfa bulunamadı, ana sayfaya dönerek tekrar arama yapabilirsiniz."

blogger sayfa bulunamadı

"Özel Yönlendirmeler" çok önemli. Sitenizdeki bir hata sayfası ve yenisini kaleme aldığınız eski bir yazı varsa yine sizin sitenizde istediğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Blogger'ın özel yönlendirmeler ile ilgili açıklaması ise şu şekilde: "Varolan yayınlar veya sayfalar yerine, blogunuza yönlendiren harici URL'ler için özel yönlendirmeler ekleyin."

blogger özel yönlendirmeler

Kısaca anlatmak gerekirse eskiden aktif olan bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek veya bir adresi daha estetik gostermek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Kaynak bölümüne eski adresi, Hedef bölümüne yeni adresi yazmanız yeterli. Kalıcı tikini de işaretleyip kaydedebilirsiniz.

Gezginler ve Dizin Oluşturma


Bu bölümde bizi bir uyarı karşılıyor: "Uyarı! Dikkatli kullanın. Bu özelliklerin yanlış kullanılması, blogunuzun arama motorları tarafından yok sayılmasına neden olabilir." Buradaki ayarlar kritik öneme sahip, sitenizdeki hangi sayfaların arama sonuçlarına katılacağı ayarlarını buradan yapacağız.

"Google Search Console" bizi sitemizin arama motoruna kaydını yaptığımız sayfa yönlendiriyor. Sitenizi google'a kayıt etmediyseniz şu yazıyı inceleyin: Google'a Site Nasıl Eklenir? Google'a sitenizi ekledikten sonra yine Search Console bölümünden site haritanızı da göndermelisiniz. Şu yazıyı inceleyin: Blogger Site Haritası Gönderme

google search console blogger

"Özel robots.txt" arama motoru botlarına sitenizde hangi sayfaların indeksleneceğini (arama sonuçlarına ekleneceği) söyler. Varsayılan ayarlar şu şekildedir:

[User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: http://www.isa.gen.tr/sitemap.xml]

blogger robots.txt

Varsayılan ayarlarda botlar, etiketler gibi arama sonuçlarına katılmaması gereken gereksiz sayfaları indekslemez. Eğer arama sonuçlarına katılmamasını istediğiniz bir sayfa varsa ve kimse bu sayfaya arama yaparak ulaşamasın istiyorsanız şu şekilde ekleyebilirsiniz:

Disallow: /2017/08/yazi-url.html

Disallow o sayfanın kabul edilmeyeceği yani indekslenmeyeceği anlamına gelir. Allow ise tam tersi şekilde indekslenip arama sonuçlarında görüneceğini söyler.

Robots.txt alanının boş olması sizi yanıltmasın, blogger her blog için varsayılan bir robots.txt dosyası atar. Bu özelliğin kapalı kalmasında hiçbir sakınca yoktur.

"Özel robot başlık etiketleri" blogunuzda hangi sayfaların arama sonuçlarına katılacağına dair ince ayarları içerir. Orada gördüğünüz noindex, nofollow ögelerinin ne işe yaradıklarını aşağıda açıkladım.

blogger özel robot başlık etiketleri

  • all: Arama motorları botlarına herhangi bir kısıtlama getirmeden bütün içeriği indekslemesini söyler.
  • noindex: Botlara içeriği indekslememesini söyler, hiçbir yazınız google dizinine eklenmez.
  • nofollow: Botlara içerikteki bağlantıları hiçbir şekilde takip etmemesini ve taramamasını söyler.
  • none: noindex ve nofollow görevlerinin ikisini aynı anda yapar. Sayfaları indekslemez ve bağlantıları takip etmez.
  • noarchive: Yazılarınız arama sonuçlarına katılır fakat önbelleğe alınmaz ve önbellek bağlantısı çıkmaz. Bkz: Önbellek
  • nosnippet: Arama sonuçlarında arama açıklaması görüntülenmesi istiyorsanız seçebilirsiniz.
  • noodp: Google'ın açık dizi projesi olan dmoz.org için geliştirilmiş bir özellikti, geçtiğimiz şubat ayından itibaren kullanımdan kalktı.
  • notranslate: Bu seçenek işaretlenirse otomatik çeviri özelliği devre dışı bırakılır ve sayfayı sadece o dilde arama yapanlar görüntüleyebilir.
  • noimageindex: Sayfadaki görsellerin google görsel arama sonuçlarına katılmamasını sağlar.
  • unavailable_after: Buraya bir tarih girerseniz o tarihten sonraki içerikler dizine kaydedilmez, örneğin: 2017-01-30.

Ben Özel robot başlık etiketlerini çok fazla ince detay içerdiğinden ve varsayılan ayarlar siteyi doğru şekilde indekslediğinden dolayı kapalı tutuyorum.

Bir sonraki SEO ayarları yazısında görüşmek üzere, iyi bloglamalar!

YORUMLAR

BLOGGER: 2
Loading...
301 yönlendirmesi,1,301 yönlendirmesi hakkında,1,301 yönlendirmesi nasıl yapılır,1,301 yönlendirmesi nedir,1,Adsense,12,adsense banka doğrulama,1,adsense banka ekleme,1,adsense iban ekleme,1,adsense onay,1,Adsense onaylatma,1,adsense ödeme duraklatıldı,1,Adwords,3,affiliate marketing,2,affiliate marketing nasıl yapılır,1,affiliate marketing nedir,1,Airties Modem Şifresi,1,akıllı cep telefonu,7,akıllı saat,1,akıllı televizyon,3,alan adı,1,alternatif kazanç,1,Anadolu Jet ucuz uçak biletleri,1,Analytics,2,Android,1,Android Batarya,1,Android Batarya Kalibrasyonu,1,Android Oreo,1,Android Oreo 2018,1,Atatürk Kravat,1,Başkasına Nasıl Kontör Gönderilir,1,Bayilik Veren Firmalar,1,bilgisayar,3,Bios,1,Bitcoin,3,Blog,1,blog yazmak,1,Blogger,71,blogger para kazanmak,1,blogger taşıma,1,blogger temaları,1,blogger teması,1,Blogger yardım,1,Blogger'dan WordPress geçiş,1,canlı tv,1,canlı tv izle,1,CDN,1,cloudflare,4,cloudflare ayar,1,cloudflare ayarlama,1,cloudflare kaldırma,1,cloudflare kurulumu,1,cloudflare nasıl kurulur,1,cloudflare nedir,1,cloudflare özellikleri,1,cloudflare seo,1,cloudflare yardım,3,cloudflare zararları,1,Devlet,2,Diğer,3,domain,1,Donanım,8,drone,1,Elektronik Sigara,1,elektronik sigara modelleri,1,en sık yapılan hatalar,1,Facebook,11,FileZilla,1,filezilla kullanımı,1,filezilla kurulumu,1,filezilla nasıl kullanılır,1,filezilla nasıl kurulur,1,filezilla yardım,1,Firefox,1,Firefox Kayıtlı Olan Şifreleri Silme,1,Firefox’da Kayıtlı Form Verileri Nasıl Silinir,1,ftp kullanımı,1,Girişimcilik ve Kişisel Gelişim,1,Google,21,Google Adsense,2,Google Sandbox,1,Gözü Kaynak Almasına Hangi Damla İyi Gelir,1,Hesap,36,Hitman Sniper Hile Apk indir,1,hosting,2,Instagram,9,İnternet,12,İnternetten Para Kazanmak,23,iphone,1,işletim sistemi,1,kazanç,1,kontör gönderme,1,METİN2 7X,1,METİN2 7X HİLESİ,2,Minecraft Apk indir,1,Mobil,11,modem arayüz girişi,1,modem şifreleri,1,Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir,1,müzik indirme,1,nasıl site açılır,1,Office,2,on-page seo,1,onepage tema,1,Oyun,43,profil resmi gizleme,1,reseller hosting,1,samsung,1,samsung tablet,1,Sandbox,1,satış ortaklığı,3,satış ortaklığı firmaları,1,satış ortaklığı nasıl yapılır,2,satış ortaklığı nedir,1,Schema Lite,1,SEO,12,seo hataları,2,seo hatası,2,servis sağlayıcısı,1,seyahat önerileri,1,Simcity Buildit Hile Apk indir,1,Site içi seo,1,sunucu,1,swarm,1,Tanıtım,1,tek sayfa tema,1,Terminal Servisleri,1,Tplink Modem Şifresi ve Arayüze Erişim,1,tüm modem şifreleri,1,Twitter,10,ucuz uçak bileti,1,uçuş bilgileri,1,ücretsiz blogger teması,1,ücretsiz indir,2,ücretsiz tema,3,vodafone,1,Vodafone 2 Gb İnternet 1 TL,1,vodafone tarife,1,Webmaster,31,Whatsapp,5,whatsapp profil resmi,1,whatsapp profil resmi gizleme,1,Windows 10,51,Windows 8,2,Windows 8 Biosa,1,Windows 8 Biosa Nasıl Girilir,1,Wordpress,17,Wordpress kurulumu,1,wordpress nasıl kurulur,1,WordPress Tema,2,wordpress yardım,2,Yazılım,58,Youtube,18,Yurt Dışı Uçuşlar,1,Yüksek Kaliteli Sayfa,1,
ltr
item
Teknik Blog | isa.gen.tr: Blogger SEO Ayarları #2 (Arama Tercihleri)
Blogger SEO Ayarları #2 (Arama Tercihleri)
https://1.bp.blogspot.com/-JjAZzxldc4s/WfGrTFjHWcI/AAAAAAAAByk/_n8uyF5_bx4RIvpeTASEOKfL-3hBvUXGQCLcBGAs/s640/blogger-seo_1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-JjAZzxldc4s/WfGrTFjHWcI/AAAAAAAAByk/_n8uyF5_bx4RIvpeTASEOKfL-3hBvUXGQCLcBGAs/s72-c/blogger-seo_1.jpg
Teknik Blog | isa.gen.tr
https://www.isa.gen.tr/2017/10/blogger-seo-ayarlari-arama-tercihleri.html
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/
https://www.isa.gen.tr/2017/10/blogger-seo-ayarlari-arama-tercihleri.html
true
420692696674173166
UTF-8
Hepsi yüklendi! BUNA BENZER BAŞKA BİR YAZI YOK Tüm Yazılar Devamını oku Yanıtla İptal et SİL By Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Görüntüle BENZER YAZILAR KATEGORİ ARŞİV ARAMA YAP... TÜM YAZILAR Uygun bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Az önce 1 saat önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce Ay önce Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy