Anasayfa / Uncategorized / Anahtar Kelime Planlayıcısı’nda Aranma Hacimlerini Görmek

Anahtar Kelime Planlayıcısı’nda Aranma Hacimlerini Görmek

adwords anahtar kelime planlayıcısıAdword sorunlarının çözümleri serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazıda Anahtar Kelime Planlayıcısı’nda net hacimleri nasıl görebiliriz buna bakacağız.

Bildiğiniz gibi Anahtar Kelime Planlayıcısı, bizlere internette hangi kelime ne kadar aratılıyor benzeri birçok veriyi sunan güzel bir Adword aracıdır. Bu araç başlarda ücretsizdi. Reklam versin vermesin her webmaster Adwords sitesine girip kelimelerin aylık aratılma hacimlerini görebiliyordu.

Geçtiğimiz yıl Google bu kadar bedavay eter diyerek zaten ücretsiz verdiğine şaşırdığımız Anahtar Kelime Aracı’nı sadece reklam verenlerin hizmetine sunacağını duyurdu. Bu hamleden sonra Anahtar Kelime Planlayıcısı’nı kullanmak biraz karmaşık hale geldi. Çünkü net olmasa da halen aylık aranma hacimleri, telifler ve rekabet görünebiliyor.

Ancak az önce belirttiğim gibi aranma hacimlerini artık göremiyoruz. Bunun nedeni net hacimlerin sadece aktif kampanyaları olan yani reklam verenlere gösteriliyor olması. Öncelikle bu sorundan kastım nedir sizlere bunu göstermek istiyorum, daha sonrasında çözüme geçebiliriz.

anahtar kelime planlayıcısı 1
bir kelime google’da ne kadar aratılıyor
“Bu sayfa arama hacmi aralıklarını gösterir. Daha ayrıntılı görünüm için bir kampanya oluşturup yayınlayın.”

Kırmızı okla belirtilen kısım kelimelerin aylık aranma hacimleri gösteriyor fakat sizin de farkettiğiniz üzere tam rakam alamıyoruz. 10 B – 100 B gibi temsili rakamlar veriliyor. Bu rakamlar bir reklam veren yada makale yazarı için hiçbir anlam ifade etmez.

Çözüm: Aslında çözümü Adwords bey kendisi sarı renkli uyarı kısmında söylemiş. Net rakamları görebilmek için kampanya oluşturup reklam yayınlamanız gerekiyor.

Reklam verdikten sonraki görünüm ise şu şekilde:

anahtar kelime planlayıcı 2
google arama hacimlerini görme

Gördüğünüz gibi istediğiniz kelimenin aylık aranma hacmini tam olarak veriyor Adwords. Yani kısaca parayı veren düdüğü çalar durumuna geldik.

Anahtar Kelime Planlayıcısı’nda aylık aranma hacimlerini net olarak görmek için aylık en az14 TL ödemeniz gerekiyor. Tabii bu rakam sadece benim gibi sürekli rakamlara ihtiyaç duyanlar için. Bu mebla reklam verenler için problem yaratacak bir rakam değil fakat benim gibi makale yazanlar için oldukça can sıkıcı.


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir