Anasayfa / Uncategorized / Youtube Kanal Engelleme Eklentisi | Video Blocker Nasıl Kullanılır?

Youtube Kanal Engelleme Eklentisi | Video Blocker Nasıl Kullanılır?

Youtube'da Görmek İstemediğiniz Video ve Kanalları EngelleyinYoutube ortaklık programını başlattığından bu yana kanser hücresi gibi çoğalan bir içerik üreticisi (youtuber) kitlesi var. Youtuber olmak uzun vadede para da kazandırdığı için her yaş grubundan insan Youtube’a girip bir kanal açarak video yüklemeye başladı. Faydalı kanalların yanında bir sürü gereksiz eğlence kanalı da türedi. Ben de ana sayfada ve benzer videolarda sürekli gözüme sokulan gereksiz kanalları temizleme yollarını araştırdım ve Video Blocker isminde bir tarayıcı eklentisi keşfettim. Firefox, Opera ve Chrome tarayıcılarında çalışan bu eklenti sayesinde istediğiniz youtube kanalını engelleyebiliyorsunuz. Yanlışlıkla bir yerden linkine bile tıklasanız eklenti size videoyu izletmeden ana sayfaya yönlendiriyor.

Youtube Kanal ve Video Engelleme 2017

Youtube’da bir video izlerken sitenin sağ tarafında önerilen videolar gösterilir. Bu videoların üzerine geldiğinizde alt alta üç nokta işareti belirir ve tıkladığınızda “İlgilenmiyorum” seçeneği gösterilir. Bu sayede Youtube’a daha ilgili videolar önermesini söyleriz. Ancak bu yöntemle o kanala ait olan tek bir videoyu engellemiş olursunuz. Video Blocker youtube kanal engelleme eklentisi ise engellediğiniz kanalı tarihe gömer.

Youtube Kanal Engelleme PC (Masaüstü)

Video Blocker tarayıcı eklentisini indirin ve kurun. Eklentinin tarayıcılara göre indirme linkleri aşağıda yer alıyor. Daha sonra Youtube’a girin ve engellemek istediğiniz kanalları tespit edin. Artık tek yapmanız gereken videonun üzerine sağ tıklamak ve “Block videos from this channel” seçeneğini seçmek. Videoya sağ tıklayıp blokladıktan sonra artık o kanala ait hiçbir video görmeyeceksiniz.

Youtube'da video ve kanal engelleme eklentisi
youtube kanal engelleme

Video Blocker (Chrome)
Video Blocker (Opera)
Video Blocker (Firefox)

Eklentinin diğer özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Sağ üst köşedeki Video Blocker simgesine tıkladığınızda karşınıza bazı menüler çıkıyor. Bunlar;

Search: Engellenen kanal listesi içinde arama yapmanıza yarıyor. Bu sayede çok uzun bir listeniz varsa ve içinden bir tanesini çıkarmak istiyorsanız bu sayede kolayca bulabilirsiniz.

Add: Bu kısımda Channel seçeneği seçiliyken kanal ismini buraya yazarak + işaretine tıklayarak engelleyebilirsiniz.
Wildcard: Bu seçenek girdiğiniz kelimeyi içeren tüm kanalları, Keyword ise girdiğiniz kelimeyi içeren videoları engellemeye yarıyor.
Import: Dışa aktardığınız engelleme listenizi içeri aktarmanıza yarıyor.
Export: Engellenenler listenizi dışa aktarmanıza yarıyor. Eğer bir tarayıcı değişikliği yapacaksanız yada bilgisayarınıza format atacaksanız o kadar kanalı tekrar engellemenize gerek kalmadan Import ederek işinize devam edebilirsiniz.

Empty: Tüm engelleme listesini temizlemeye yarıyor.

Setting butonuna tıkladığınızda ise başka bir sayfaya geçiş yapacaksınız. Burada programa ait ince ayarlar bulunuyor. Icon başlığı altında “Enable the extension’s icon in the address bar” tikini işaretlerseniz tarayıcının sağ köşesinde eklenti simgesine tıkladığınızda yazının önceki bölümünde bahsettiğim engelleme ayarları görüntüleniyor, tiki kaldırırsanız bu seçeneklere ulaşamıyorsunuz.

Redirect başlığı altındaki ayar engellediğiniz kanala ait bir videoya gittiğinizde sizi otomatik olarak ana sayfaya yönlendirir. “Redirect when visiting a blocked video via a link” tikini kaldırırsanız (önerilerde görüntülenmez) videoya bir şekilde ulaşırsanız izlemenize izin verir.

Extension Password ayarıyla ise uzantınıza şifre koyabilirsiniz. Yabancıların ayarlarınızı görüntülemesini istemiyorsanız kullanabilirsiniz.

Youtube Uygunsuz Video Engelleme

Youtube’nin kendi bünyesinde bir filtre sistemi de var. Bu filtre kullanıcıların uygunsuz olarak işaretledikleri videoları gizlemenize yarıyor. Bu filtre sayesinde hem alakasız videolardan kurtulmuş oluyorsunuz hem de kendiniz ve çocuklarınız için daha sağlıklı bir internet ortamı yaratmış oluyorsunuz.

Youtube filtre sistemini aktifleştirmek için youtube ana sayfasındayken sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayın ve “Kısıtlı Mod: Kapalı” seçeneğine tıklayıp açık duruma getirin. Artık +18 olarak ve uygunsuz olarak işaretlenmiş hiçbir videoyu görmeyeceksiniz.

Youtube Kanal Video Engelleme (Mobil)

Bu yöntem iOS ve Android cihazınızdayken kanal engellemenize yarıyor. Yine Youtube’nin kendi geliştirdiği bir özellik, ek olarak bir program kullanmanıza gerek kalmadan videolarından rahatsız olduğunuz kullanıcıları engelleyebiliyorsunuz. Aşağıdaki adımları izleyerek mobil cihazınızda istediğiniz youtube kanalını engelleyebilirsiniz.

Youtube uygulamasına giriş yapın > Engellemek istediğiniz kanalın sayfasına girin > Sağ üst köşedeki üç nokta üst üste işaretine tıklayın ve “Kullanıcıyı engelle” seçeneğini seçin.

2017 Eylül Ayı İtibariyle Önemli Bilgilendirme!

Youtube’nin yeni arayüze geçmesiyle birlikte Video Blocker eklentisi çalışmaz oldu. Şimdilik Youtube eski tasarımı kullanmaya izin veriyor. Eski tasarıma dönmek için youtube sitesine girin ve sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayın. Açılan menüde “Eski Youtube’u geri yükle” seçeneğini seçin. Eklenti sahibi yeni arayüze uygun bir güncelleme yapmaz ve yeni tasarımı herkese dayatırsa o zaman Video Blocker’a elveda demek zorunda kalacağız.

Youtube’nin yeni arayüze geçmesinin ardından eklenti sahibi de geciktirmeden güncelleme yaptı ve artık yeni arayüzde de Video Blocker eklentisini kullanabilirsiniz.


Birde Buna Bak

pubg vac ban yedim ne yapmalıyım, mobil ve masaüstü oyundan atıldım

PUBG VAC Ban Yedim Ne Yapmalıyım?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), ortalama üstü fiyatıyla 30 milyon satış adedine ulaşan survival oyunu. Piyasadaki bütün …

3 yorumlar

  1. Son derece faydalı bir yazı, teşekkürler.

  2. artık nefes alabiliyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir